| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, unde lucreaza / muncesc matematicienii (absolventii de matematica), adica unde isi pot pune in aplicare cunostintele acumulate?

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La banca big grin

| Catrice a răspuns:

Înotând in ocean cu peștii ca sa ii invete pă delfini sisteme de ecuații si integrale.

| RKBlue a răspuns (pentru Catrice):

Am un pestisor auriu si a invatat si el inecuatii de la un absolvent de Harvard.
Tare inteligent baiatul! Si la fel si omul ala...

| Catrice a răspuns (pentru RKBlue):

Sa nu subestimăm pestii... stiai ca unele animale acvatice nedescoperite inca ar fi mai inteligente decât oamenii thinking

| RKBlue a răspuns (pentru Catrice):

Asta chiar te pune pe ganduri...
Exista si niste specimene(deja descoperite) de oameni care sunt mai putin inteligenti decat coralii. Fascinant!

| Ineys a răspuns:

Marea majoritate sunt profesori de matematica la liceu.

| Werrich a răspuns:

La Primăria Capitalei, Nicușor Dan este matematician.

| Curious2 explică (pentru Werrich):

Nicusor Dan a fost olimpic international la matematica.

| Werrich a răspuns (pentru Curious2):

Nicușor Dan a fost unul dintre fondatorii și primul director administrativ al Școlii Normale Superioare București, o universitate creată pe modelul École Normale Supérieure în cadrul Institutului de Matematică din Academia Română. În momentul de față este profesor de matematică și cercetător la acest institut al Academiei Române.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La scoala drept profi de mate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe job-uri se ocupa cu calcule, dar iti mai trebuie si alte diplome (manager, vanzator etc). Matematica nu este un domeniu unic (decat ca profesor de matematica), este necesara in majoritatea job-urilor.
De obicei se ocupa cu stiinta (savantii) si calculat trecut/viitor, preziceri.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Algoritm
Dar acum exista calculatoare si aplicatii sa nu mai fie nevoie de psihic, oamenii se ocupa psihic cu lucrurile care le calculeaza.
Geometria foloseste la arte vizuale.

| morfeo a răspuns:

La kfc