| Curious2 a întrebat:

Bună tuturor, vă rog să imi oferiti toate detaliile, pe care le conoaşteţi despre profesia de " bibliotecar ".
Ce studii trebuie să aibă un bibliotecar?
Ce facultate trebuie să absolve un bibliotecar?
Care sunt atribuţii trebui să aibă un bibliotecar?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca iti trebuie o facultate in domeniu, hai sa zicem litere. Pe langa asta poate si un master de specialitate.

Daca ar fi sa citez, legat de celelalte intrebari: "A fi bibliotecar înseamnă maturitate temperamentală, echilibru, cunoaştere, perseverenţă, cultură, informaţie, pregătire, răbdare, spirit de prudenţă, amabilitate, simţ analitic, spirit critic, creativitate, capacitate de sinteză, curiozitate intelectuală, rigoare etc.

Profesionistul din bibliotecă nu este un simplu angajat care difuzează cartea sau informaţia în format tipărit. În raport cu clienţii bibliotecii el caută să înţeleagă interlocutorul, psihologia şi personalitatea fiecărui beneficiar. El este un agent cultural şi educaţional, utilizează oportunităţile pentru îmbogăţirea cunoştinţelor profesionale. El face cultură la locul său de muncă. El ştie să selecteze din multitudinea de documente pe cele mai valoroase şi să le difuzeze în rândul utilizatorilor. El identifică cele mai importante elemente ale obiectivelor, ierarhizarea lor valorică. Prelucrează documentele în conformitate cu regulile domeniului biblioteconomic şi bibliologic, organizează activitatea într-o bibliotecă după standarde specifice, fapt care presupune un grad de profesionalism şi contact permanent cu utilizatorii şi cartea. Bibliotecarul este într-o formare permanentă. Toate acestea îi conferă bibliotecarului şi statutul de cercetător în domeniu."

Hai sa iti dau si cateva linkuri care ar putea sa te ajute cu mai multe informatii poate decat noi:
http://www.bibnat.ro/Profesie-s96-ro.htm
https://worldscholarshipforum.com/ro/become-a-librarian/

Inca nu ti-ai gasit facultatea dorita, mai Curiosule? :>

| Curious2 explică (pentru DoarBogdan):

Facultatea dorită de mine ar fi "Stiinţe politice ", dar ştiu că nu imi pot găsi un loc de muncă in acest domeniu, dacă voi absolvi facultatea.
După absolvirea facultăţii, ar urma să devin "Politolog " sau "Analist politic".
însă, nu am unde să imi pun în aplicare cunoştinţele acumulate in facultate. Asta e.
Nu am ce să fac, nu am unde să profesez in calitate de "Politolog " sau "Analist politic ".
Aşa că, voi fi nevoit să mă reprofilez pe altceva. Nu am alte varinate, din păcate.
Mai am la dispoziţie un an, ca să mă gândesc foarte bine şi să iau o hotărâre, adică anul acesta.
Hmm, tu ce ştii despre absolvenţii facultăţii de "Stiinte politice "?
Unde lucrează aceşti absolvenţi?
Lucrează in domeniile pentru care sau pregătit, adică sunt politologi sau analişti politici?
Dacă ai înţeles întrebarea, te rog să imi răspunzi sincer la ea -la întrebare.
Mulţumesc anticipat.

| johnnny123 a răspuns:

Cred ca tu o sa ajungi la 50 de ani si o sa fii tot in stadiul de a intreba "Ce presupune cutare meserie? Ce facultate trebuie sa absolvi pentru asta?".

Eu sunt curios daca tu ai de gand sa si FACI ceva concret cu viata ta, sau doar sa pui intrebari.

| zilog a răspuns:

Trebuie neaparat sa ai faculatate

| Speranta12 a răspuns:

Dupa ce ai intrebat despre fizicieni si ingineri ce fac acum parca iti surade slujba de bibliotecar, lejera si la caldurica.