| AvalohAlyn a întrebat:

Cum ajungi bibliotecar? Ce studii trebuie sa ai?

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Poti sa faci studii universitare de biblioteconomie, in cadrul Facultatii de Litere. Dar ce formatie intelectuala e asta, biblioteconomie? Nu e o stiinta fundamentala. Desi este foarte utila in studiul tuturor stiintelor. Si atunci poti sa faci o stiinta umanista fundamentala la facultate, si apoi faci studii postuniversitare de biblioteconomie, si atunci e ca si cum ai avea si studii universitare de biblioteconomie. Asta ca sa fii bibliograf la o biblioteca centrala. Dar nimic nu ii obliga sa te si angajeze. Salut.

| AvalohAlyn explică (pentru minrest):

Exista Facultatea de Biblioteconomie?
Cum se intra acolo?

| AvalohAlyn explică (pentru minrest):

Am inteles acum, e in cadrul Facultatii de Litere, nu insa si separat.happy
Nu stiu, m-am gandit ca si asta ma atrage.mi-ar placea sa fac asta, chiar mult.

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Cred ca Facultatea de Litere