| AlexDorinel a întrebat:

De ce romanii spun ca în România nu prea exista locuri de munca, când România are una dintre cele mai mici rate ale șomajului din UE? Ce-i drept cu pandemia asta au cam dispărut ceva locuri de munca. Dar vorba asta o aud de cel puțin 10 ani.

Eu zic ca România mai are o oarecare stabilitate a locurilor de munca spre deosebire de occident unde te da șefu afara când are el chef.

16 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Again, HABAR NU AI DESPRE CE VORBESTI! Rata a somajului e una, numarul de persoane neangajate care NU IAU SOMAJ, e alta.

| Wr3nch a răspuns:

Locuri de munca is, dar la majoritatea e plata mica. Cu 1450 si bonuri e cam greu sa iti iei mancare si sa platesti o chirie daca esti solo, daramite sa te combini la case si masini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wr3nch):

De cand cu pandemia nu prea mai sunt nici cu salariul minim, dar nici inainte nu erau peste tot depinde de regiune. Daca esti in oras mare e normal sa existe multe locuri de munca dar in orasele mici e alta treaba.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Care naiba ca pe toti ce ii stiu eu au sal intre 3000 si 5000 lei net, unde plata mica?
Salariu net e in jur de 2700-3000 lei.

| Catrice a răspuns:

Sunt județe unde sunt mai multi șomeri decât locuri de munca...

| minrest a răspuns:

Exista un om care chiar pretinde ca era mai bine pe timpul comunismului, cand tara era saraca, nu aveam ce manca, eu am stat si 6 ore la coada pentru doi pui, cam 600 gr fiecare, nu aveam lumina si caldura, si nici o speranta; asa ca nu te mira ca unii spun ca nu sunt locuri de munca, asta e o simpla exagerare.

| Invictusman a răspuns:

Sunt locuri de munca mai ales pentru cei necalificați.
În fabrici și marketuri se angajează, nu sunt probleme.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Și în alte domenii desigur, studii sa ai și calificare! Cu liceul nu faci mare brânză în România.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Ba exista locurii de munca peste tot in lumea asta dar mulți vor mai mult și nu știe sași gestioneze bani le dau pe țigări Alcol petreci cluburi și o grămada de prosti și rahaturi Si uite așa rămână fără bani și îi vezi cu se certa pentru bani aiurea de când ma știu nu am avut preferința la loc de munca când a fost sa dau cu lopata am făcut-o am spălată și mașini am fost și bucătar am dat și cu matura am stat și la casa de Market dar am fost porst nu m-a dus capul nu știam să-mi gestioneze bani îi dădeam la toți care îmi cereau nu puteam spunea nu deloc da și cam atât

| Vali215 a răspuns:

Locuri de munca exista dar sunt platite foarte prost. Daca platesti chirie, mancare, benzina etc. este destul de greu sa te descurci.

Răspuns utilizator avertizat
| Vali215 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si vrei sa zici ca salariile de acum sunt de vis? Iti spun un lucru, oamenii nu parasesc tara din cauza conditiilor excelente de aici.

| Nouvel a răspuns:

Somajul este calculat si declarat dupa numarul persoanelor in plata (plata de somaj), nu a tuturor persoanelor fara un loc de munca.
Multi au iesit din plata fara a-si gasi un loc de munca. Aia nu mai sunt considerati someri. La fel cei care nu au lucrat niciodata.

| 09Ioana09 a răspuns:

Nu prea exista locuri de munca decente, munca mult, patroni care nu respecta drepturile angajatilor, bani cat se poate de putin. Din 1400 cand platesti facturi, poate chirie, ai si o familie. lasa de dorit

| NicolaeP a răspuns:

Locuri de munca sunt. De exemplu în Sibiu se cauta operatori producție și se oferă salariu undeva la 3000 de lei, din păcate tinerii prefera sa lucreze ca ospătari, barmani, vânzători etc pe 1400 de lei, lucrez la o firma care oferă 3000 de lei ca salariu și sunt nevoiți sa aducă oameni de la 40-50 de km deoarece în oraș nu prea se înghesuie nimeni. Locuri de munca sunt, persoane interesate sa muncească NU

Răspuns utilizator avertizat