| Sunshine123 a întrebat:

Urmeaza sa incep facultatea si as vrea sa stiu daca profesorii la cursuri prezinta informatiile sintetizat. Ma gandesc ca e risipa de timp sa invat totul cuvant cu cuvant. As vrea de asemenea sa va intreb daca cursurile au loc mereu in amfiteatre unde este ecou, eu nu aud in spatiile cu ecou si n-as avea cum sa notez ce spune profesorul, indiferent daca stau in fata sau nu. Daca as vorbi cu profesorii separat oare mi-ar trimite cursurile pe email?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este ecou. Cursul poate fi tipărit, dar e importantă interacțiunea cu profesorul. Sinteza o faci tu. El spune ce are de spus.

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde depinde depinde.
Sunt profi care vin si dicteaza materia (cei mai batrani fac asa sau cei care se plictisesc sa vorbeasca liber si vor in acelasi timp sa va ajute sa fie mai putina materie de invatat) sau sunt profi care vin si va prezinta la videoproiector cursul si explica in acelasi timp, ei vorbesc liber iar cursul il trimit pe mail studentilor (cei mai multi fac asa).
Probabil ca tu te gandesti ca profii vin si vorbesc liber si se asteapta ca voi sa notati tot ce spun si sa va dea din asta la examen, dar asta se intampla extrem de rar, numai profesorii nebuni si foarte exigenti fac asa ceva.

Daca esti lao facultate de inginerie sau ceva ce implica multa mate, la cursuri va scrie profesorul si pe tabla, sa va arate cum se fac unele exercitii.

| Furnicuta000 a răspuns:

Si cursurile se tin in amfiteatre daca sunteti multi (gen peste 100). Deci unde vezi in orar ca sunt cursuri cu toata seria (sau cu mai multe grupe) se tin in amfiteatre. Daca e doar o grupa cel mai probabil va baga intr-o sala de clasa.