| Amy a întrebat:

va rog frumos spuneti-mi si mie ce inseamna "rebus"(cuvant latin)?

Răspuns Câştigător
| AndreeaRoxy a răspuns:

Joc in care un cuvant sau o fraza sunt reprezentate printr-o combinatie e figuri, litere sau semne pe baza carora urmeaza sa gasesti cuvantul sau fraza data

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://dexonline.ro/definitie/rebus
rebus = lucruri
Pa, pa.

| lovem3 a răspuns:

Rebus= joc în care un cuvânt sau o frază sunt reprezentate printr-o combinație de figuri, litere sau semne pe baza cărora urmează să găsești cuvântul sau fraza dată.

| AndreeaRoxy a răspuns:

Iar in latina inseamna : rebus-lucruri

| AndreeaRoxy a răspuns:

Rebus inseamna lucruri

| uǝʞɔıp a răspuns:

RÉBUS, rebusuri, s. n. Joc în care un cuvânt sau o frază sunt reprezentate printr-o combinație de figuri, litere sau semne pe baza cărora urmează să găsești cuvântul sau fraza dată.

| ireFUTABILx2x a răspuns:

RÉBUS ~uri n. 1) Joc în care un cuvânt sau o frază sunt reprezentate printr-un ansamblu de desene, semne sau litere care urmează să fie descifrate. 2) fig. Scriere sau lucru greu de descifrat; șaradă; enigmă. /

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucruri

| LadyGaga123 a răspuns:

Rebus=lucruri, obiecte, cinste (de care se bucura cineva), bun nume, consideratie: omnia fugiendae turpitudinis adipiscendaeque honestatis faciemus CIC. tot ce vom face, facem pentru a fugi de dezonoare si a castiga consideratie, honestatem omnem amittere CIC. a-si pierde toata stima; b. (pl.) distinctii onorifice, onoruri; 2. (conert.) persoane demne de stima, notabilitati: omnes honestates civitatis CIC. toate notabilitatile orasului; 3. cinste, morala, onoare, moralitate (de caracter): utilitas cum honestate pugnat CIC utilitatea se lupta cu ceea ce este moral; 4. (rar) frumusete: ~ in rebus ipsis de quibus dicitur CIC. elevatie a ideilor insesi pe care cineva le expune

asta e tot ce am gasit. Funda?>. sper ca ti-am fost de ajutor