| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos, spuneti-m si mie ce cuprinde un profil la filologie (numai romana, latin a. si limbi straine?). Nu sunt sigura, si as vrea sa stiu.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| BabyPink a răspuns:

O să dai teze la: română, la prima limbă(engleză/franceză după caz), istorie, latină. În clasa a 11-a eu am avut de ales între istorie şi geografie dar nu ştiu dacă e aşa începând cu a 9-a.Deci astea sunt materiile principale la filologie, limbile străine, istoria, geografia, latina şi fiecare liceu îşi alege diverse opţionale.Eu,de exemplu, am făcut din clasa a 9-a până într-a 12-a o serie de materii precum:gramatica practică a limbii române, literatură universală, istoria filozofiei, probleme controversate ale istoriei (P. C. I.), civilizaţie britanică, america precolumbiană.
dar depinde de liceul in care esti.

3 răspunsuri:
| PisicaAristocrata a răspuns:

In clasele a IX-a si a X-a faci si mate, fizica si chimie. Apoi scapi. A! Faci si bio.In clasa a XII-a, faci Stiinte in loc de bio (ceva usor, mai mult pentru cultura ta generala). In clasa a IX-a, faci Logica, in a X-a Psihologie, in a XI-a Sociologie apoi in a XII-a Filosofie.Si religie, sport, desen, muzica, tic etc.

| Aries90 a răspuns:

Eu sunt la filologie in clasa a 9`a.batting eyelashes Si specializarea e jurnalismul. Am dat teza la romana, latina, prima limba ( engleza in cazul meu ) si la alegere intre istorie si geografie. Fac multa romana, limbi straine, istorie. Iar materiile reale, mai putin. Cate o ora de chimie, bio si cate 2 de fizica si mate, iar dintr`a 11`a nu le mai fac deloc. Este foarte frumos profilul, si foarte usor daca ai inclinatsii spre materiile astea.

Răspuns utilizator avertizat