| ninaelena09 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Am o problema la logica, de la olimpiada nationala de logica din 2008! si habar n-am sa o fac! Help! Va rog! Înţeleptul Solon din Atena mergea pe un drum de ţară. La un moment dat drumul se bifurcă, iar Solon văzu în faţa sa pe bătrânul Cronos stând pe o piatră, aşezată la baza unui frontispiciu pe care scria: „Trecătorule, unul dintre aceste drumuri duce spre viaţă (q), iar celălalt la moarte (~q). Pentru a afla calea vieţii trebuie să pui o întrebare bătrânului din faţa ta. Dar, fii atent... bătrânul într-o zi spune adevărul (p), iar într-o zi minte (~p)."

După un moment de gândire, Solon i-a adresat bătrânului una dintre întrebările de mai jos, reuşind să identifice fără niciun dubiu calea vieţii:

(1) Mărite Cronos, care este calea spre viaţă, pentru ca să pot evita moartea?

(2) Dacă aş fi în locul tău, ce drum ar trebui să indic spre viaţă?

(3) Dacă aş veni mâine, ce cale mi-ai indica spre viaţă?

Cerinţe:

(a) Identificaţi întrebarea adresată de Solon lui Cronos, prin care acesta a reuşit să meargă pe calea vieţii;

(b) Prezentaţi raţionamentul prin care Solon a decis să pună întrebarea care l-a condus spre viaţă, atât în limbaj natural, cât şi în limbaj formal?
Deeci? cineva? funda!

Răspuns Câştigător
| LeonardTedy a răspuns:

Raspunsul e 3 si pentru a-ti face o idee despre rationament uite o problema asemanatoare: esti pe un drum care se bifurca in A si B si nu stii care e calea corecta.La intersectie se afla doi oameni unul care spune mereu adevarul si unul care minte mereu. Cu o intrebare adresata amandurora trebuie sa afli calea corecta. Raspuns: pe ce drum mi-ar spune celalat sa o iau? ....este aproape exact la felwinking