| dydydeea a întrebat:

va rog sa raspundeti cei care SUNTETI sau ATI FOST in clasa a8a.happy
Deci...cum stati cu emotiile pentru evaluarea nationala? eu nu mai am stare de pe 1 iunie:-| "in fiecare noapte" visez numai romana crying deci nu mai pot crying nici noaptea nu mai pot dormi din cauza la romana asta crying si ziua am o problema cu matematica, ziua numai mate visez si stau cu grija ::-|
pana azi nu am avut emotii la matematica :-| dar incepand de la ora 5 cand am fost la meditatii la matematica m-a pus profa pe ganduri :-| si mi-a zis ca eu iau la mate CEL PUTIN 9, dar nimeni nu are incredere in mine cum ca as putea lua 10, 00 crying, cand i-am zis mamei k sper sa iaau la mate 10, 00 a zis ca e imposibil k sigur gresesc eu vreo chichita dar nahh. :-| si mai ales mi-a zis profa ca fara sa vreau deacum o sa incep sa am emotii si sa stau cu gandul numai la E.N., dar eu pana acum nu aveam nici o grija dar m-a pus ea pe ganduri si de asta am pus intrebarea asta sa vad daca si voi sunteti asa de stresati ca mine :-|
va rog raspundeti-mi, dati-mi sfaturi ce as putea face sa nu mai ma gandesc doar la asta pentru ca inca mai sunt 17 zile pana la E.N si as putea sa mai stau linistita vreo saptamana :-| dar eu nu mai am stare :-|

7 răspunsuri:
| MaTrIx8378 a răspuns:

Scurt si la obiect, nu-ti fie teama, emotiile sunt la inceput, nu te mai gandii la examene, gandeste-te la ce liceu vrei sa mergi, gandeste-te la noii colegi, dumnezeu e cu tine, el te va ajuta, ai doar incredere, succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai de ce să fii emoționată.
Gândește-te că stăpânești informația, așa că ar trebui să te relaxezi. Îți spun eu, subiectele țin mai mult de logică decât de ceea ce cunoști, la ambele, și la mate, și la română. Bineînțeles, îți trebuie și formule sau să cunoști trăsăturile genurilor literare, dar astea-s chestii de bază.
Dacă te-ai pregătit, nu are de ce să îți fie teamă. Bazează-te pe ceea ce știi.
Sfatul meu e să încerci să nu lași semne de recunoaștere, știi tu la ce mă refer. Asta să fie unica ta grijă.
Îți recitești lucrarea după ce termini, poate din cauza emoțiilor greșești vreo literă, cu calm.
Baftă!

| Wehes a răspuns:

Eu am avut noroc ca am prins anii aia cand se putea copia, deci ce am facut? Am rupt copiatu si am luat 6 la toate rolling on the floor)
Din cate am inteles, voi o sa aveti camere de supraveghere. Eu si dupa examen am ajuns la concluzia ca nu prea influenteaza nota pentru intrarea la liceu, acuma fiecare cu mandria lui.
Bafta!

| Ivanovicius a răspuns:

Relaxeaza-te, ca daca vei fi emotionata la examen nu vei face nimic. Recapituleaza materia si totul va fi bine!

| AndreiPiticu99 a răspuns:

Si eu sunt in aVIII-a si nu imi fac probleme la simulati am luat 100 de puncte din 100 si la mate 96din 100, nu am emoti, fii calma, nu te gandi ca vei gresi, gandeste-te nu-mai la succes-ul pe care il vei avea dupa E.N. Bafta

| Katalyn96 a răspuns:

Buna!
In primul rand vreau sa-ti spun ca si eu am trecut tot cam prin aceleasi chestii, cand am terminat clasa a8a(acum sunt a10a). La fel se intampla si la mine, toti ma descurajau, mama zicea ca trebuie sa gresesc eu ceva, profa de romana si mai ales cea de mate la fel.dar eu am fost sigur pe mine si am fost hotarat sa le dovedesc ca se insala, si asa a fost..am luat nota mai mare decat nota pe care o estimau profa de mate si romana ca o sa iau. E normal sa ai emotii..si eu am avut, cred ca toti elevii au dar fi sigura ca o sa reusesti. Fi mai calma, mai linistita si nu te mai gandii doar la examenele ce vor veni..Gandeste-te doar ca trebuie sa iei nota pe care o vrei. Relaxeaza-te si lasa emotiile acasa. Iti doresc multa baftahappy si daca se poate sa imi trimiti un mesaj privat cu notele pe care o sa le ieihappy

| patriciaflorina a răspuns:

Eu sunt in clasa a VIII-a si la fel si eu am multe emotii, dar mereu trebuie sa scap de ele si la fel si tu pentru ca daca ai emotii nu te mai poti concentra, asa ca fi calm si ai incredere ca poti sa reusesti, si ca vei reusi ceea ce iti doresti, scapa de toate grijiile si emotiile pe care le ai si gandeste-te doar la ce trebuie. Sper ca te-am ajutat.