| RoseBlack01 a întrebat:

Visul meu este sa ajung in Vancouver, Canada. La 18 ani vreau sa ma mut acolo, adica in clasa 12-a. Intrebarea mea este bacul cum este la ei? Si la ce materii se da? Si.....ca ce as putea sa muncesc acolo in ultimul an de liceu?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca e asa simplu sa te muti acolo?

ai nevoie de cateva mii de euro doar pentru a legaliza actele pentru a putea munci legal acolo, pe urma ai nevoie de viza, o groaza de bani pentru avion si sa nu mai zic de bani sa te intretii acolo, ca nu o sa gasesti loc de munca pocnind din degete

| RoseBlack01 explică (pentru suntserios):

De fapt cunosc pe cineva acolo. Ar putea sa ma ajute. Si am ca nasa o judecatoare si inca pe cineva care lucreaza in diplomatie. Deci...pentru acte poate o sa imi ceara sa platesc mai putin. Iar ca loc de munca o sa cer ajutor acelei persoane pe care o cunosc.

| suntserios a răspuns (pentru RoseBlack01):

Pai si daca ai pe cineva acolo logica nu zica ca ar trebui sa intrebi pesoana respectiva ca stie cel mai bine?

| RoseBlack01 explică (pentru suntserios):

Ba da. laughing Dar nu o cunosc personal. Matusa mea o stie si este destul de apropiata de acea persona. Si...inca nu vreau sa le spun ca vreau sa mut la 18 ani. O sa le zic la anul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios...Vancouver?
Nu iti recomand sa incepi viata acolo asta daca nu ai cateva sute de mii de dolari pusi deoparte deja.
O casa mica ...foarte mica e 1500000.
Stiu ca nu e vb acuma de casa dar la preturile de acolo nici canadienii nu isi permit. Vancouver e un oras plin de asiatici care vin cu bani foarte multi;
Nu vad cum ai putea sa te descurci acolo pornind de la 0. Nu stii prea multe despre Canada si mai ales Vancouver. Ca sa te muti aici de tot trebuie sa emigrezi nu sa vii in vizita. Asta daca te accepta.
Ca alternative Toronto sau Montreal mai degraba, sfatul meu.

| RoseBlack01 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca va fi foarte greu. Crezi ca nu stiu? A naibii sa fiu daca nu sunt constienta de asta. Si ca sa-mi indeplinesc visul o sa muncesc si aici in Romania. Stiu ca poate ar fi mai usor la Montreal sau Toronto, dar eu aici vreau. Nu vreau sa par un copil rasfatat, dar daca-mi doresc cu adevarat asta sunt sigura ca imi voi indeplini visul.

| BigG a răspuns:

Prima data informeaza-te despre viza necesara mutari acolo si dupa loc de munca.
Pentru viza iti trebuie o gramada de bani.

| RoseBlack01 explică (pentru BigG):

Mersi pentru raspuns. happy Cam cat imi trebuie pentru o viza? Ai putea sa-mi dai un site de unde sa pot citi?

| Livian17 a răspuns:

Nu, acolo nu poti ajunge usor, mai ales daca nu ai cel putin 18 ani si o facultate, ai nevoie de foarte multi bani, nici nu primesti viza daca nu ai cele precizate mai sus doar daca ai niste rude acolo care sa demonstreze ca te pot intretine ei, altfel poti primii decat una temporara gen vacanta si acolo nu e Romania nu poti sa muncesti daca nu ai 18 ani si fara facultate si o calificare stabila nu te baga nimeni in seama.