| Jack99 a întrebat:

Buna!
Voi cum interpretati asta:
Repartizarea candidaţilor admişi se face în ordinea descrescătoare a mediei de concurs şi cu respectarea riguroasă a ordinii opţiunilor formulate, pornind de la prima opţiune. După stabilirea rezultatului final nu se admit contestaţii care au la bază necunoaşterea metodologiei de admitere.
Gen, daca candidatul A are prima optiune la taxa si candidatul B are prima optiune la buget, si a doua optiune la Taxa, dar are medie mai mare ca si candidatul A. Cine intra pe locul cu taxa?

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

A are media 9, 50, optează pentru buget apoi taxa
B are media 9, 51, optează pentru taxa
A nu intra la buget, dar intra la taxa
În acest caz B este înaintea lui A.

Ce e asa greu de înțeles?

| Jack99 explică (pentru Catrice):

Dar daca, B are 9.49 cine intra? laughing

| Catrice a răspuns (pentru Jack99):

Clar C.
Hopa nu era nici un candidat Cbatting eyelashes
Tu ai zis ca B e mai deștept deci e clar.

| MeConstantine a răspuns:

Deci,
Daca ai pusa optiunea la taxa si ai media mai mare tot la taxa intri. De asta se pune prima optiune la buget. Acum daca le ai pe amandoua dar prima este buget ca si buget intri mai sus.

| Jack99 explică (pentru MeConstantine):

Candidatul A, pune doar la taxa, intrebarea mea e daca, ala ce are optiune la buget prima si a doua la taxa ii poate lua fata, daca are medie mai mare?

| MeConstantine a răspuns (pentru Jack99):

Candidatul B daca pune Buget ii ia fata la cel care pune taxa sau doar taxa. Da