| cosmin986522 a întrebat:

Am intrat la facultate la taxa dar daca nu confirm locul si altii de la buget renunta am sanse sa intru buget? Pe site zice asa:Toţi candidaţii admişi care nu şi-au confirmat locul în acest interval vor fi eliminaţi
din concurs iar locurile disponibilizate vor fi ocupate prin glisare de către
candidaţii următori, în ordinea mediilor de admitere şi a specializărilor la care
fiecare a concurat.
Toţi candidaţii rămaşi în evidenţă după etapa de retrageri din perioada 27-29 iulie
2013 vor participa la rerepartizarea candidaţilor, indiferent de poziţia ocupată în
acest moment (buget, taxă, potenţial admis)
Am sanse sa intru la buget?sad

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai sansa doar daca esti in primele 3 locuri sub cei de la buget, preferabil chiar primul. Vezi ca pentru asta trebuie sa confirmi locul obtinut, altfel nu o sa participi la rerepartizare.

| mixxjim a răspuns:

Daca nu ai indicat/nu confirmi ca te intereseaza locurile cu taxa nu esti luat in considerare pentru locurile cu taxa. Deci pentru cea la care ai intrat cu taxa confirma locul, altfel se considera ca nu te intereseaza si dispari de pe lista si-l iau pe urmatorul dintre cei care nu au intrat nici macar la taxa. La a doua facultate esti deja disparut pentru ca nu ai mentionat ca te intereseaza taxa. Oricum, sa fii sigur si complet linistit, atunci cand confirmi taxa intreaba secretara. In plus, daca la sfarsitul anului I ai medie suficient de buna in anul II poti trece la buget, asa ca ia locul oricum, fa un efort cu invatatul ca-ti foloseste oricum si la anul poate scapi de taxa. Succes!

| RandyMarsh a răspuns:

Buna,imi pare rau ca nu ai intrat la buget.Eu am dat tot anul acesta si am reusit sa intru la buget.Deci, sa stii ca ai sanse sa intri la buget, dar numai daca se retrag cativa sau chiar unul daca s-ar retrage si ai fi pe primul loc la taxa ai intra.Mult noroc, iti tin pumnii sa intri la buget.

| cosmin986522 explică (pentru RandyMarsh):

La admitere am trecut 2 domenii si din alea 2 doar 1 la taxa. La celalalt am sanse sa intru chiar daca nu l-am trecut si pe el la taxa?

| RandyMarsh a răspuns (pentru cosmin986522):

La ce facultate ai dat?

| cosmin986522 explică (pentru RandyMarsh):

Automatica si calculatoare

| Ricuta a răspuns:

Da ai sanse sa intri la buget iti dau si exemplu:sa zicem ca sunt inscrisi 40, primi 15 cu cele mai bune medii sunt la buget si tu esti pe locu 16. se retrage unu din cei 15 logic ca o sa fi pe locul 15 daca se retrag 2, o sa fi pe 14 acum depinde si pe ce loc esti acolo si primii cati intra la bugetwinking eu asa stiu ca s-a intamplat pana acumhappy