| anonim_4396 a întrebat:

Vreau niste detalii despre meseria de contabil.
Vreau sa stiu si ce profil pot urma pentru aceasta meserie.
Merge si pe filologie?laughingFunda

5 răspunsuri:
| xBlackPearlX a răspuns:

Daca vrei sa te faci contabil, te-as sfatui sa alegi profilul economic. Nu merge pe filologie.

| Azµre a răspuns:

Îți trebuie facultate, fie de contabilitate, economie, științe juridice sau administrative.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca pe filologie, mai degraba pe economichappy

| Cipa34 a răspuns:

Cred ca trebuie mate-info.

| raluer a răspuns:

Daca iti place filologia, merge de ce nu, doar ca la filologie nu prea faci mate, mai ales din clasa a 11-pea nu mai faci deloc, iar contabilitatea e bazata si pe matematica, iti va fi destul de greu. Iar ca meserie o sa ai de lucru mult in excel, cu formule si alte programe de genul. Mai bine ai merge la mate-info sau chiar si la stiinte alea naturi daca nu iti place partea aceea de informatica.