| 95marius007 a întrebat:

Vreau sa devin arhitect. Ce trebuie sa stiu? De unde pot sa im invat despre asta? Ce trebuie sa imi invat? Ajutatima

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Trebuie doar sa faci Facultatea de Arhitectura.De asemenea trebuie sa stapanesti bine geometria. Poti invata, deocamdata din carti sau de pe net, sa-ti faci o idee.Scrie pe google Arhitectura si fa-ti o idee.Dar ca sa fii arhitect trebuie sa absolvi Facultatea de Arhitectura.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să faci o Facultate de Arhitectură!
Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......a-acestea/

Toate cele bune!

| AFR81 a răspuns (pentru bursuc001):

Trebuie sa faci o Facultate de Arhitectura, ce usor ai scapat. De aici incepe raspunsul pentru intrebarea utilizatorului: Am avut 2 colegi in liceu foarte talentati la desen care au optat pentru aceasta facultate, doreau sa mearga la Bucuresti. Clasa a 12-a a fost infernala pentru ei. Faceau 3 meditatii pe saptamana, meditatii care durau ore bune si care costau bani multi. Pe langa asta, pierdeau multe ore acasa, multe nopti in care stateau si desenau, incercand sa se perfectioneze. Cu toata aceasta pregatire, nu au izbutit sa intre din prima sesiune de admitere si de abia de abia au prins loc cu taxa in a 2-a, ei fiind, repet, 2 elevi foarte buni, cu medii bune la BAC. Admiterea este destul de grea, nu intra oricine acolo. Pe langa asta, facultatea este lunga si grea, iar locuri de munca se gasesc destul de greu. Putini au norocul de a fi luati langa un arhitect mare. Daca nu esti dispus sa te meditezi, eu zic ca ar trebui sa-ti iei gandul de la facultate. Bursucule, hai sa aruncam oamenii in gura lupului. Hai sa le expunem, cu un copy-paste de pe net, probele, dar sa nu le spunem si "substraturile". Apreciez foarte mult, insa, ca in raspunsurile tale te documentezi foarte bine si depui un anume efort, insa, daca nu avem cunostinte, hai sa nu mai raspundem, e posibil sa facem mai mult rau.

| bursuc001 a răspuns (pentru AFR81):

Bună!

Pentru "dezvoltări"/poveşti de "genul" ( celei expuse de tine ) sunt diverse forumuri laughing

NU am spus că ar fi uşor şi NU putem aprecia şansele de reuşită ale userului în cauză pentru că NU cunoaştem nici un fel de detaliu despre acesta ( studii, rezultate, caracter, etc. )!
Aşa că, DA, "am scăpat uşor" ( cum spui tu ); m-am LIMITAT la a răspunde STRICT la întrebările sale big grin

"... daca nu avem cunostinte, hai sa nu mai raspundem... "
Aici NU ai nimerit-o!
Una din cele 2 facultăţi pe care le-am absolvit a fost în domeniu tehnic ( apropiată de arhitectură ) şi în perioada în care ( chiar ) se FĂCEA şcoală rolling on the floor
Am şi un Master, tot în domeniul tehnic - deci, chiar ŞTIU despre ce este vorba big grin

O zi frumoasă!