| littleangelpretty34 a întrebat:

Vreau sa fiu si eu lamurita:cand se foloseste present perfect simple si cand se foloseste present perfect continous?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Present perfect simple se refera la "acum", la prezent, si pune accent pe cantitate.
Sa iti dau un exemplu:
I have been to London twice. (Am fost in Londra de 2 ori)
I have written 5 letters. (Am scris 5 litere)
Deci, la present perfect simple se foloseste mereu timpul prezent, nu vorbesti nici de ieri, nici de maine, vorbesti de ziua de "azi", de momentul de "acum", ce ai facut tu in acest moment de exemplu, adica actiunile recente, si tot aici, se pune pret pe cantitate, adica am fost la Londra de "2" ori, am scris "5" litere, la asta se refera cu cantitatea (cat de mult?, cat de des), sper ca am explicat cat mai clar.
Iar present perfect continuous scoate in evidenta durata actiunii, cat de mult a durat, un minut, o ora, o zi, o luna, un an, etc.
I have been writing for an hour.
Deci am scos in evidenta cat am scris, pentru cat timp? "For a hour", aici am folosit present simple continuous, pentru ca am spus pentru cat timp am scris, "for a hour", adica pentru o ora.
Si nu se refera doar la ore, pot folosii orice "pentru o ora, un an, 10 ani, 5 luni, etc", se refera la durata timpului.
Rezumat:
Present perfect simple:
-pune accent pe cantitate, si scoate in evidenta faptul ca actiunea s-a terminat.
Present perfect continuous:
-scoate in evidenta durata actiunii, adica cate ore, zile, luni, ani, etc.
Bafta happy

| littleangelpretty34 explică (pentru MarianWLF):

Multumesc mult! big grin

| MarianWLF a răspuns (pentru littleangelpretty34):

Cresti marewinking