| maria11579 a întrebat:

Cine imi poate spune cand se foloseste Present Perfect Continous primeste funda! Am urgent nevoie de un raspuns! Multumesc!

10 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Uite id-ul meu, iti explic mai simplu asa : nestor_aav

| SomethingNew a răspuns:

Afirmativ: sb+to have/been+vb+ing
interogativ: have+sb+been+vb+ing
negativ: sb+have+not+been+vb+ing

este o actiune inceputa in trecut si continuata si in prezent

time markers: for, since...
ex: i have been doing my homework for 2 hours

| JustMelavJustMe a răspuns:

Aici nu se fac teme!
In limba ngleza pentru fiecare timp exista forma simpla si forma continua. Deci, si prezentul va avea 2 forme : Present simpli si prezent continuu(present continuas). Fiecare tipuri de prezent inseamna altceva.
Le folsim pentru :
1) asctiuni repetate
2)obiceiuri
La pers. a 3 adaugam "s" sau "Es"
Cam atat stiu eu...ti-am zis tot din minte.dar ink odata! AICI NU SE FAC TEME!

| mariaaaaaaaaaa a răspuns:

Arata o actiune petrecuta in trecut cu rezultat in viitor

| Wonderland a răspuns:

Present perfect continous se foloseste atunci cand este vorba despre o actiune inceputa in trecut si care se continua pana in prezent, pentru o actiune trecuta de durata sigura care are rezultate vizibile in prezent, pentru a exprima furia, iritarea, criticismul

Ppc se foloseste cu for, since sau how long pentru a pune accent pe durata

sper ca te-am ajutatbig grin funda?

| Tinna22 a răspuns:

Acest timp este folosit pentru a arata o actiune care se petrece intr-o perioada de timp limitatabig grin

| dianna_4628 a răspuns:

Cand vorbim despre actiuni ce se petrec in prezent ( Maria asteapta autobuzul), cand vorbim despre situatii temporare ( stau cu verisoara mea), cand aveam planuri in viitor( ne intanlim la ora 10 in dimineata asta). sau cand avem sitatii in continua schimbare ( Clima lumii devine calda). Sper sa iti fie de folos.

| MisteriousMan a răspuns:

Buna. Prezentul perfect continuu (Present perfect continuous) se foloseste pentru actiuni, stari, sentimente începute în trecut si care se desfasoara si în prezent, poate si în viitor.
Este adesea folosit cu expresii adverbiale ca: for ages (de multă vreme), for three hours (de trei ore), since 19... (din anul 19...), since last year (de anul trecut), recently (recent), lately (in ultimul timp)
Prezent perfect continuu se formeaza cu ajutorul formei: Have/has + been + participiul prezent (-ing).

Sper ca te-am ajutat
Pa pa big grin

| boemdancehaha a răspuns:

Present Perfect continuos se foloseste cand faci o actiune, in mod regulat de mai mult timp. Exemple: I have been doing this since I was four. SAU. He has been eating his Apple for 2 min.
Sper ca ai inteles cum sta treabawinking

| Nutu2000 a răspuns:

Present Perfect Continuous descrie un eveniment din trecut care e legat de prezent (la fel ca present perfect). Present perfect continuous este folosit pentru a sublinia cat de mult a durat actiunea (I've been watiing here all morning), poate arata ca actiunea e temporara (I've been staying in a hotel for the past month) si poate fi folosit pentru actiuni repetate (I've been phoning her for days, but she's never at home).