| riki10004 a întrebat:

Buna!
Vreau sa invat economie, istorie si ceva despre Univers/galaxy/planete. Puteti sa-mi recomandati carti/site-uri/calane de YouTube?

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Toate cartile de la Carl Sagan (acesta a fost un astronom si astrofizician care a scris carti despre Univers, Galaxie, stele etc, dar si carti de fictiune Science Fiction pe aceeasi tema), citeste astea:
- COSMOS de Carl Sagan (am citit cartea asta e si SUPER)
- Un palid punct albastru de Carl Sagan (este un fel de continuare a cartii COSMOS unde vorbeste despre Univers, dar si despre un posibil viitor apocaliptic in care Pamantul ar fi distrus de soare, iar oamenii vor migra catre diferite planete)
- Lumea si demonii ei: stiinta ca lumina in intuneric de Carl Sagan (aici Carl Sagan distruge diferite stereotipuri si pune la indoiala existenta extraterestriilor, rugaciunilor si magiei)
- CONTACT de Carl Sagan (asta e o carte de fictiune SF despre un posibil contact cu o forma de viata inteligenta, a fost scrisa in anul 1985, deci nu este chiar atat de actuala, se vorbeste si despre noul mileniu ce urmeaza sa vina (anii 2000), dar este o carte frumoasa, iar daca iti plac cartile gen Space Opera, expeditii spatiale merita citita).
- Ne vedem in cosmos prieteni de Jack Cheng (asta e o carte SF foarte draguta despre un pusti care vrea sa ajunga in spatiu sa le arate extraterestriilor cum se traieste pe pamant si chestii de genul laughing )

| OnuOnulică a răspuns:

Ai aici câteva cărți despre univers: https://www.emag.ro/search/carte+despre+univers

| RobertMoon a răspuns (pentru OnuOnulică):

Te-ai uitat macar in lista aia sa vezi ce carti sunt sau doar ai dat copy paste? laughing