| AnnexDisaster a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa invat limba germana... dar niciodata nu m`am apucat sa invat fara un profesor sau cineva care sa ma indrume:]]... cum as putea sa invat pe net, usor usor, limba germana? ce ar trebui sa caut mai intai ca s`o invat?

14 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Trebuie sa inveti cuvintele, chiar din dictionar, si sa ai grija sa inveti substantivele de la inceput cu articolul hotarat (der-die-das), altfel o sa te incurci mereu cand va trebui sa pui articolul. Nu e o limba foarte bogata, multe cuvinte sunt cuvinte compuse, mai ales neologismele. Ce e deosebit e mai ales topica, verbul pe ultimul loc in propozitie, si faptul ca substantivele se scriu intotdeauna cu litera mare... sunt si destul de multe verbe neregulate, le gasesti in dictionar. Ti-ar prinde bine un curs de germana, gen "Germana fara profesor". Pronuntia nu e grea, e o limba aproape fonetica cu putine reguli de pronuntie (w=v, v=f, sch=ş, z=ţ etc). Bafta! sau mai bine zis, viel Erfolg! big grin

| iRobby a răspuns (pentru Kaℓi):

Fara sa te superi pe mine, dar ultimele doua cuvinte nu au fost scrise corect big grin In loc de "viel Erfolg" se zice "viel Glück happy Erfolg se foloseste in alt sens. De exemplu la misiuni, ca a reusit sau ceva, dar cand urezi la cineva noroc, se spune Glück.

| Kaℓi a răspuns (pentru iRobby):

Nu ma supar happy
Nu i-am urat noroc, pentru ca nu a zis ca vrea sa castige la lotto... i-am urat succes pentru ca si-a propus o chestie destul de complicata.

| iRobby a răspuns (pentru Kaℓi):

Stiu cum i-ai urat succeswinking Mi-am dat seama dupa ce am citit de cateva ori. Dar, de ce este o chestie destul de complicata? Eu cred ca este destul de usor sa inveti o Limba noua.

| Kaℓi a răspuns (pentru iRobby):

Nu e usor pentru toata lumea happy si limba germana e etichetata de majoritatea ca o limba greoaie. Cred ca stii si ca foarte putina lume o vorbeste corect happy ma refer si la nemtii din Germania! happy
Sper sa nu i se pare grea si sa reuseasca sa o invete, si ma bucur ca tu ai o aplicatie pentru limbi straine, e un mare avantaj!

| AnnexDisaster explică (pentru Kaℓi):

Da m`am apucat cu o aplicatie pe telefon, pentru germana, si mi se pare super okai, si o invat super repede si pricep si repede big grin

| bobosf a răspuns:

Iti recomand si eu un site care mi se pare util http://cursurigermana.ro

| VladGH a răspuns:

Este un program foarte bun care se numeste rosetta stone, inveti sa scrii, sa pronunti, gramatica si este foarte distractiv. Poti sa cumperi DVD-ul dar daca esti bun in calculator il gasesti pe net. Bafta.

| iRobby a răspuns:

Eu am invatat Limba germana foarte repede ( intr-un an ) si asta singur, dar tin sa mentionez ca am 13 ani, si asta este un avantaj, deoarece cei mici invata mai repede. Dar cel mai bine mergi la o biblioteca sau librarie, si iti cumperi un dictionar al limbii Germane. Sau cel mai bine si o carte, unde este toata gramatica si asa mai departe. Si, mai intai ar trebui sa cauti verbele, ceea ce gasesti pe Google Translate. Apoi sa inveti cuvintele si apoi o sa vina totul de la sine!

| andreiboss31 a răspuns:

Cumparati un ghid de conversatie romana german si uitate la un ghid audio de pe net.

| ionutvas a răspuns:

Ia-ti un profesor daaaaaaaaaaar vezi ca e cam skump

| Angelx3 a răspuns:

Aoloo germana... laughing eu am facut 4 ani in generala germana tongue si ma descurc, dar poti invata si singura, cel mai usor ti-ar fi sa cumperi niste carti de invatat lb germana..gramatica & literatura, pe net este mai greu!

| ionutiaz95 a răspuns:

Eu folosesc un curs eurocor pentru incepaturi, e foarte buna si incep sa retin o gramada de lucruri.