| Andreeaalexandra9124395498 a întrebat:

Bună, vreau sa ma fac asistenta medicala si nu știu ce liceu sa fac! Trebuie neapărat mate-info?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Ca sa te faci asistenta medicala nu conteaza ce liceu faci; este suficient ca dupa liceu sa faci o scoala postliceala.
Daca vrei poti sa mergi la un liceu sanitar; dar nu vei profesa ca asistenta medicala doar cu liceul. Ai nevoie de postliceala. Aceasta se face si daca ai doar scoala profesionala.
Eu te sfatuiesc sa faci o facultate in domeniul medical -dupa ce iei bac-ul, si sa alegi o profesie mai inalta care sa iti aduca un venit mai bun.
Succes!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a ajunge asistenta este bine sa faci liceul pe profil de stiinte ale naturii si apoi o scoala postliceala sanitara.

| Yuoia a răspuns:

Exista licee sanitare.
Au avantajul ca vei face mai usor scoala postliceala sanitara, avand cunostintele de baza deja dobandite.

| Alex77777777777777777777u a răspuns:

Nu contează liceul poți sa termini și filologia.
Am înțeles ca se da ceva admitere din bio și chimie pe care trebuie sa le invenți în vacanta nu le vei face la școală asa mi s-a spus și mai bine ii sa mergi la facultate nu la postliceal pentru ca pe viitor se vor lua doar cei cu facultate