| ParisSG a întrebat:

Vreau sa ma sfatuiti in legatura cu un lucru.Pe 28 sau pe 7 martie ( nu stiu exact) va fi olimpiada de istorie, faza judeteana ( clasa a 8 a). Eu nu sunt hotarat daca sa particip sau nu. Problema e ca profesorul n-are treaba ( adica nu prea se ocupa). Sa zicem ca prima parte o fac. Cateva intrebari pe baza unor texte. Dar la sub II se cere un eseu de 3-4 pagini. El ne preda cam putin la scoala. Nici daca pun 5 lectii cap la cap nu cred ca fac 3-4 pagini laughing. Voi ce parere aveti? Intr-un fel,va trebui sa ma descurc mai mult singur. Daca nu, nu mai particip si gata. Multumesc!

8 răspunsuri:
| kyttu a răspuns:

Pe 7 martie e olimpiada. Dar faza pe şcoală nu a existat?

| neutrino a răspuns:

Ultima ta idee mi se pare cea mai inteleapta.

| Justaghost a răspuns:

Iti urez succes! happy cauta subiecte pe net si fugi la biblioteca dupa carti daca intr-adevar iti place istoria si te ajuta la ceva in viitor, daca nu, nu te mai complica, tinand cont ca profesorul nu se implica. Daca n-o faci pentru tine, n-o fa deloc.

| ParisSG explică (pentru Justaghost):

Voiam sa incerc. Am si cateva sanse sa ajung la nationala. Dar trebuie sa ma pregatesc prea mult pana atunci si nu prea am nici timp, nici materiale momentan. Multumesc!

| Justaghost a răspuns (pentru ParisSG):

Cauta exact capitolele care iti trebuie pentru eseu si mergi la o biblioteca oraseneasca sau ceva...nu cauta pe net pentru ca majoritatea materialelor sunt mediocre sau total gresite. Succes!

| Justaghost a răspuns:

Apropo, manualele de la scoala nu le recomand. E foarte putin in ele si nu te ajuta cu nimic.

| thesuperbacca a răspuns:

Incearca sa inveti din carte, chiar si daca citesti atent o sa-ti ramana multe in cap

| ʚiɞ_ʚiɞ_Iulia_1992 a răspuns:

Participaaaaaaaaaaaaaaa! Inveti pentru tine si...macar te ambitionezi pe mai departe