| Danik223 a întrebat:

Vreau sa ma transfer la un liceu. Am completat cererea mi s-a aprobat la liceul unde vreau sa ma duc acum. M-am dus cu cererea completata si acceptata la secretariatul scolii unde sunt momentan. Acolo am vorbit cu Directorul Scolii unde sunt momentan si a zis ca nu se poate accepta clasa mea unde sunt momentan este sub 20. Si ca trebuie sa raman aici. Am zis ca nu vreau, si nimeni nu ma poate obliga. Dupa aia mi-a zis ca n-o sa ma lase, si ca pot sa ma duc si la inspectorat ca tot n-o sa ma lase. Intrebarea Mea este:

- Poate sa ma tina FORTAT la el in scoala?
- Ce se poate face in acest caz? (Vreau neaparat sa ma transfer de acolo am scris si motivele mele obiective de ce).
- Daca ma duc la inspectorat se poate rezolva ceva?

Va rog sa raspundeti cat mai multi, am foarte mare nevoie. Dau funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Directorul vrea sa salveze clasa. daca raman putini, acea clasa se va desfiinta.
exista o lege prin care daca elevul/copilul doreste sa inceapa un an si sa il termine intr-un anume liceu, nimeni nu il opreste. parrintii nu te pot obliga sa faci scoala unde nu vrei, si la fel cred ca este si aici.
in momentul in care ti s-a aprobat cererea de transfer, adica celalalt liceu a zis ca te primeste, inseamna ca ai un loc in aceaa clasa, un loc in banca scolii si nu te scoate nici mama naibii de acolo.
deci legea te apara. eu as suna si la protectia copilului sa le spun situatia, si ei mi-ar ajuta.
nu te lasa! ai drepturi! faptul ca in clasa ta sunt putini, este un avantaj pentru director. nu te va tine fortat, nu are dreptul, e viitorul tau, nu al lui, daca se desfiinteaza o clasa, mare paguba-n ciuperci! tongue oricum, suna (tu sau un parinte, e bine si parintele, ca no,.)la inspectorat, la protectia copilului sa vezi ce poti face, aduceti argumente, nu lasa un ornitorinc sa iti taie drepturile la educatie. pune accent pe cererea aprobata de celalalt liceu si capul sus! pisa-te pe cine nu te lasa sa te transferi! succes!

| Danik223 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult mi-ai fost de mare ajutor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danik223):

Multumesc si eu pentru funda!