| Ioana0002 a întrebat:

Buna, vreau sa stiu dacă cei din Alexandria Teleorman se numesc tot olteni, nu înțeleg de ce se spune ca cei din Alexandria sunt tot olteni și vorbesc ca oltenii cu "veni" etc, spuneti-mi dacă sunt olteni și dacă nu sunt de ce vorbesc ca oltenii sau dacă vorbesc așa.
Eu stiu ca olteni sunt cei din Olt dar și Dolj Craiova etc

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cei din Teleorman sunt MUNTENI, nu olteni.

https://i.pinimg.com/......680557.jpg

| mihai69 a răspuns:

Fiind din Teleorman, cică sunt teleolteni.

| mihai69 a răspuns:

@Jezebel... Nu mai suntem în anii '50 din secolul XX. Harta aia nu mai e demult valabilă.
Doamne, oare câte prostii mai reușești să debitezi pe-aici să bagi puștimea în ceață?!?
tongue

| Werrich a răspuns:

Alexandria este municipiul de reședință al județului Teleorman, Muntenia, România.

Răspuns utilizator avertizat