| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a întrebat:

Ce parere aveti de olteni? De ce ei se lauda intr-una ca sunt olteni? Eu sunt moldovean din Focsani si efectiv doar ii aud ca ei sunt olteni, Craiova orasul smecheriei, etc, ma enerveaza ca vorbesc mult si prost majoritatea si nu inteleg de ce zic unii de moldoveni ca vezi Doamne is prosti, ce parere aveti?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si oltenii sunt oameni ca oricare. Cand traiesti intre categoriile joase, de proasta calitate, ai parte de asa ceva. Poate ca ar trebui sa te preocupe mai mult scoala (vad ca stai cam prost cu ea) decat asemenea prostii! Nu le baga in seama!

| RAY a răspuns:

Smecheri,tupeiști,mereu pe a pacali pe cineva,pe a înșelat pe cineva, le vad prin BMW și mereu parchează unde vor, nu stau după pietoni, nu țin cont de reguli, în 89 au venit primele trenuri de înfometați în tm, au spart magazine, în ultimi ani au fugit 20000 de mii de olteni în țimisoara

| RAY a răspuns:

Prejudecăți sunt peste tot, astea au ajutat omul sa evolueze, suntem maimuțe cu conștiința

| zurick a răspuns:

Există olteni proşti la fel cum există orice oameni proşti. Nu toți oltenii sunt la fel, idem pentru restul. Aşa cum ei zic că moldovenii sunt proşti, aşa spui şi tu de ei...

| Zuzu1991 a răspuns:

E o tona de satira fata de olteni, uneori pana la nivelul de discriminare...
esti sigur ca nu asta vrei de la noi?!?
sa facem discriminare fata de olteni?!?

| ShaOfHatred a răspuns:

Din experiențele mele, nu-mi plac oltenii. Cu puțini m-am înțeles.
Sunt ardeleancă și mereu mi-or plăcut moldovenii și m-am înțeles cu ei. Dar cu oltenii? Nope.
N-am nimic personal cu nimeni, dar tind să mai am și eu prejudecăți câteodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și pe mine mă enervează cocălăria oltenească, dar avem și părți bune. Apreciez la semenii mei că se identifică cu ceva, cu regiunea în care s-au născut, cu echipa/echipele de fotbal (deși exagerează câteodată cu fumigenele), cu perfectul simplu (deși sună ca naiba pentru cei din alte părți ale țării) și cu prazul lui nea Mărin (deși e mai mult simbolic, nu mănâncă oamenii așa ceva la fiecare masă, o ciorbă din când în când și poate nici asta). Pe aici, te învață părinții să fii mândru că ești oltean. Această treabă se prinde și de oameni ok, și de oameni nu prea ok.

Prejudecata cu moldovenii proști nu prea am auzit-o. Nici măcar stereotipul cu beția, mediatizat în bancuri, nu mi se pare că a ajuns la noi. Se mai face câte o glumă cu Vasluiul, ăsta e maximul experimentat de mine.
Pot să-ți mărturisesc, nu cu mândrie, că mai degrabă există prejudecata "moldovenii sunt îngânfați și se cred șmecheri", eu de asta am dat. Dacă te face să te simți mai bine, același lucru poți să-l auzi și despre bucureșteni (atenție, nu despre munteni, doar despre bucureșteni). Ardelenii sunt lenți și domoli, ungurii vor Transilvania... Sunt oameni printre oameni rolling on the floor Toți au dreptul să-și împărtășească opinia. Sunt sigură că există fenomene colorate acolo în partea ta de lume, cum sunt și aici.

Îmi dau seama cât de enervant poate să fie. Încearcă să-i ignori. Sau măcar să te amuzi. Crezi că mă supăr când mă mai întreabă careva dacă dorm cu sabia la căpătâi, în caz de orice? Niciodată rolling on the floor Înainte să întrebi, da, bâtă am. Am cumpărat-o din târg, de la Horezu. E cu însemnul Cocoșului de Hurez, ceva tradițional. O consider obiect de cult.

| Adrian098 a răspuns:

Sigur rivalitatea aceasta este cu un motiv?