| BauBauMyu a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cum ma fac reprezentant Avon. Unde vine comanda.acasa? Cand dau banii? Cum ii spun ce comanda vreau persoanei respective de la avon? Daca o persoana nu isi mai vrea produsul ce fac? Asaa e si la Oriflame,Lady? Vreau sa stiu tot, absolut tot. Funda+vot!

Răspuns Câştigător
| yonela30 a răspuns:

Deci reprezentant avon te poti face si online http://www.avoncosmetics.ro/PRSuite/ReprezentantLanding.page insa mai bine e sa cunosti un alt reprezentant de la tine din judet care sa te inscrie. Comanda poate veni si acasa prin curier dar platesti in jur de 8-9 lei pentru asta, daca vrei sa nu platesti nimic poti alege sa vina prin curier la oficiul postal din zona ta (nu la domiciliu) si vine cam in 3 zile iar tu te duci la posta cu buletinul sa-l ridici fara sa primesti aviz. Banii ii dai in termen de 18 zile de la primirea comenzii, ai o factura pe care trebuie sa o platesti si iti scrie acolo data limita. Factura se poate plati la unele banci in numerar, eu o platesc la CEC. Comanda se face online, ti se face un cont si tu pur si simplu scrii codurile in casute si iti apar produsele si preturile lor alaturi. Daca o persoana nu isi mai vrea produsul nu prea ai ce sa faci, ăsta e riscul meseriei, incerci sa-l vinzi alteia. La oriflame sau alte firme nu stiu cum este ca n-am incercat dar tot ceva asemanator trebuie sa fie. La avon in general trebuie sa cunosti multa lume care ar putea comanda de la tine, altfel mai mult de 20 de lei/campanie nu castigi. In general comanda minima trebuie sa fie de 120 de lei ca sa nu platesti transportul si taxe de ambalare si daca comanzi succesiv ai discount de 20% din valoarea produselor comandate din brosura (cele comandate din revistele pentru reprezentanti nu au discount). Primesti o singura brosura avon/campanie, restul le cumperi la seturi (le comanzi tot asa cu coduri, cum faci si cu produsele) si in general vine cam 1-2 lei/brosura, depinde cat de mare e setul. Și mostrele tot tu le comanzi si le platesti si sunt in jur de 0, 75 lei/mostra (ai mostre de parfumuri, rujuri, creme, fonduri de ten, etc). Pungile la fel, le cumperi tu, dar alea sunt vreo 50 de bani setul. Pentru tine e convenabil sa comanzi chestii pentru ca ai reduceri considerabile si mai primesti si cate un cadou din cand in cand daca indeplinesti anumite conditii insa parerea mea e ca nu toate produsele de la avon merita cumparate, in general parfumurile sunt slabe, nu rezista mai mult de 2-3 ore maxim, fondurile de ten in afara de cel de la Luxe si Ideal Flawless (cel in borcan) mi se par niste esecuri (dar asta e strict parerea mea). Cele mai bune mi se par produsele de la Planet Spa, cele mai proaste ColorTrend dar o sa vezi si tu cam ce ti se potriveste de acolo. Am uitat sa-ti spun ca in primele 3-4 luni primesti cadouri destul de mari de la avon insa trebuie sa comanzi de o anumita suma in fiecare luna, ai mai multe detalii pe site-ul lor http://static.avoncosmetics.ro/PRSuite/static/html/junior/junior.html

| yonela30 a răspuns (pentru yonela30):

Factura poate fi achitata in numerar, la casieriile BCR, CEC, BRD, Garanti Bank (CreditCoop), la terminalele PayPoint, Payzone și prin card-ATM la Banca Transilvania și Garanti Bank.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Te sfatuiesc sa te mai gandesti --- esti minora(ai 13 ani ), nu ai niciun venit! A fi reprezentant Avon incuba o obligatie importanta : sa platesti facturile! Daca nu ai bani sau, daca, nu recuperezi banii din comenzile clientilor tai din ce vei plati? Parintii tai vor plati facturile pentru produsele comandate, atat cele pentru folosinta proprie cat si cele pentru folosinta clientilor tai?

| Dlkee a răspuns:

Offf.
Comanda vine acasa prin curier.
Banii ii dai curierului sau ii trimiti prin posta.
Ca sa ii spui ce comanda sa-ti aduca, fiecare produs, are un cod., ii spui "Vreau rimelul de la pag 3, cod 0700"!
Si da,asta e si la Oriflame,lady, si etk.
Si daca o persoana numai vrea produsul, asta e, il ti acolo, dai bani de la tine, si incerci sa-l vinzi. Este adevarat ca iti mai iese si tie ceva. in jur de 1 milion, dar nu...stai cuminte.Si eu am fost reprezentant si a trebuit sa dau banii pe comdanda de la mine, deoarece unii dintre clienti nu aveau;-j
Bafta :*

| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns:

Bună! Mama mea este reprezentant şi trebuie să ai o cunoştinţă care să poată să scrie o scrisoare de recomandare şi să o trimită la sediul AVON din Bucureşti. Comanda îţi vine acasă sau unde doreşti tu doar să specifici în acel,, contract˝. Dai banii la data de pe factură sau unele magazine sunt dotate cu aparatură specială AVON unde poţi să îţi plăteşti factura. Păi pe fiecare oraş este un reprezentant anume, când vei deveni reprezentant el/ea îţi va da nr. lui/ei şi lui îi vei comunica produsele dorite (comanda). Păi încerci să vinzi produsele altei persoane sau să plăteşti tu produsul. Aşa stă şi la Oriflame treaba, nu ştiu cum se pune problema Lady dar sper că te-am ajutat.
Fundiţăă?

| Avon053 a răspuns:

Daca vrei sa te faci reprezentanta rapid si sa castigi si un cadou in exclusivitate suna la 0735856209.

| adrybubuok a răspuns:

Nu ai o cunostinta reprezentant sa te lamureasca cu tot? banuiesc ca poti intreba si pe sit-ul lor. eu cumpar de la avon dar mama mea are o prietena la munca reprezentant si de aceea cumpar. sper sa te fi ajutat raspunsul meu.

| Thunderwave_Adriana_1986 a răspuns:

La AVON e simpla inscrierea si ai lunar premii si bonusuri, plus comision din vanzarile facute.

Completeaza formularul acum si inscrie-te -> http://mad.ly/signups/115664/join