| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva: cum se calculeaza media cu tot cu teza? Eu am un 9, doua note de 10 si 9 in teza.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Se calculeaza media la "oral", cu doua zecimale, rezultatul se inmulteste cu 3, apoi se adauga teza si totul (cu zecimale) se imparte la 4 si se rotunjeste.
Deci, vei avea [(29 : 3) x 3] + 9 /4
Rotunjirea se face o singura data, la sfarsit.

5 răspunsuri:
| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Ok..pai cu notele pe care le-ai spus media ta este 9, 49 (stiu...nu iti vine sa crezi dar si mie mi s-a intamplat). Acum sa iti explic cum am calculat: pentru inceput faci media notelor (le aduni pe toate si le imparti la cate sunt), apoi media notelor o inmultesti cu 3 si adaugi nota din teza dupa care imparti la 4.
Exemplu: 9+10+10=29; 29:3=9.66; 9.66x3=28.98; 28.98+9=37.98; 37.98:4=9.49
Sper ca te-am ajutat...nu uita de fundita!

| LuvPuppies a răspuns (pentru PerfectLoveDrivesOutFear):

Am o nelamurire:
Ai calculat : 29:3=9.66 apoi ai inmultit cu 3 si ti-a dat 28.98.

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns (pentru LuvPuppies):

Da...si apoi am adunat teza si am impartit la 4...si asa afli media.
Care e nelamurirea?

| LuvPuppies a răspuns (pentru PerfectLoveDrivesOutFear):

Pai l-ai impartit pe 29 la 3, apoi l-ai inmultit cu 3. Nu ar fi trebuit sa-ti dea 29 in loc de 28.98?

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns (pentru LuvPuppies):

Mda...ai dreptate dar rezultatul la 29:3= 9, (6)