| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.
Am nevoie de o părere.
Fiica mea a aplicat pentru admitere la Universitatea Al.I. Cuza din Iași, la Facultatea de Litere pentru două domenii și anume: 1. Limba și literatură modernă engleză-Limbă și literatura română, 2. Studii americane. Acum a aflat că a fost admisă la ambele. Vrea ca la sesiunea de toamnă să se înscrie și la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj, Facultatea de Litere, domeniul Limba și literatura modernă engleză-Limba și literatura modernă italiană. Pentru cei care deja au trecut prin aceasta aș dori o părere și anume la care din cele trei să se hotărască să rămână. Cu multă stimă.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| JaneEyer a răspuns:

Bună ziua! Am fost într-o situaţie similară şi singurul sfat pe care îl pot da este să îşi urmeze visele. La Studii Americane, are engleză obligatoriu şi încă o limbă. Ar trebui să puteţi contacta facultatea pentru schimbarea celei de-a doua limbi în limba italiană, dacă acesta este lucrul pe care fata dvs. vrea să îl studieze. Ţineţi cont şi de faptul că, în sesiunea din toamnă, locurile pot fi ocupate, existând posibilitatea ca secţia pe care şi-o doreşte să nu accepte alţi candidaţi.
Sfatul meu este să contactaţi comisia de admitere a facultăţii în legătură cu schimbarea celei de-a doua limbi şi să luaţi o decizie ţinând cont de răspunsul pe care îl veţi primi, cât şi de preferinţele fetei.

| ovi67 a răspuns (pentru JaneEyer):

Mulțumesc pentru sfat. Mulțumesc de asemenea și celor care mi-au răspuns mai sus.

3 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Daca a fost admisa deja, nu inteleg de ce ar mai da si la Cluj. :/ Sa piarda timp aiurea pe drumuri si sa mai si ocupe locul altei persoane care poate chiar voia sa intre la Iasi?
Toate limbile pe care si le doreste sunt cam la fel de inutile, nu conteaza unde studiaza, conteaza sa se zbata sa faca ceva dupa, pentru ca engleza stie orice prost si italiana nu e departe nici ea. E plin de profesori de romana-engleza fara loc in invatamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am mai auzit de Studii americane, e un fel de istorie? Ea ar trebui sa stie mai bine de ce a ales acele programe si care ar fi mai avantajos. Cei de la litere au vreo 10 examene pe semestru, e destul de greu.