| AlexAlex03451 a întrebat:

Buna ziua!

Am nevoie disperata de informatii, sunt in criza de timp!
Incerc sa fac tot posibilul sa ma inscriu din nou la liceu (Am abandonat in clasa a 10-a si acum am peste 18 ani)
Am incercat sa ma duc la inspectoratul scolar al municipiului Bucuresti, dar mi s-a spus doar sa intru pe website-ul lor sa gasesc lista liceelor, si mi s-a spus ca cele tehnice au in general cursuri pentru seral si fara frecventa. Insa lista nu spune care sunt cele ce admit si nu admit.
Am incercat sa caut pe internet ce trebuie sa fac, dar din cate am inteles repartizarea se face prin sedinta publica.
Vreau sa ma re inscriu la liceu pana nu se termina perioada de inscriere, dar habar nu am ce trebuie sa fac, unde sa ma duc, si pe cine sa mai intreb.
Am obtinut deja actele necesare pentru inscriere, am nevoie doar sa stiu ce trebuie sa fac exact sa ma re inscriu, unde sa ma duc.

Ma simt pierdut in momentul de fata, va rog, ajutor!

6 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Sa nu te mai lasi in viata ta de scoala ai facut un lucru incorect!

| Viitorulapropiat a răspuns:

Salut... n-ati facut decat sa vorbiti pe lângă subiect cu toții. In ce oras locuiesti? Mergi din nou la cei de la inspectorat si spune-le sa-ti dea niste informatii clare. Poti sa mergi la fara frecventa, "program" ce-l poti gasi in majoritatea liceelor/scolilor.La mine se numeste a doua sansa. Mai multe informatii noi nu-ti putem oferi, mergi si intereseaza-te din nou, insistă si o sa aflii.

| AlexAlex03451 explică (pentru Viitorulapropiat):

Locuiesc in Bucuresti.

Am vrut sa merg din nou la inspectoratul scolar al municipiului Bucuresti, dar au inchis la ora 14:00 astazi.
Ma voi duce luni din nou sa insist sa aflu mai multe. Insa speram ca, cineva poate stie exact procedura care trebuie sa o urmez; daca trebuie sa ma duc la un liceu anume sa intreb, sau daca trebuie sa predau actele la inspectorat, ceva ce as putea face sa am macar o idee.
Insa cred ca voi afla luni la inspectorat.

Iti multumesc mult pentru raspuns totusi!

| Pabibabum09 a răspuns:

Si cu ce l-ai ajutat pe cel care a pus intrebarea, ma rog? Fa bine si da-i un raspuns pertinent omului!

| Pabibabum09 a răspuns:

Intrebarea este vagă, neclara. De fapt, cu ce vrei sa te ajutam noi? Sfaturile sunt de prisos. In orice caz, a te lăsa de scoala este cel mai gresit pas pe care l-ar fi facut un om vreodată!
Iar car despre pasul pe care ar trebui sa-l faci...mai da o fuga pe acolo si incearca sa afli mai multe explicatii in privința asta!
Si pune-ti la punct gramatica limbii romane!

| AlexAlex03451 explică (pentru Pabibabum09):

Scuze pentru gramatica.
Stiu ca a fost o greseala, una pe care vreau sa o repar prin a ma re-inscrie in clasa a 10-a.
Intrebarea mea este exact ce trebuie sa fac, unde trebuie sa ma duc? Care este procedura pentru o persoana care a abandonat liceul, are peste 18 ani, si vrea sa se intoarca in sistemul de invatamant?