| ChrisUltron a întrebat:

Acum 2 ani am abandonat liceu(tehnic) in clasa a10a(sem 1). Acum am 19 ani, si doresc sa ma inscriu la o scoala, profesionala din Bucuresti. Dar nu stiu ce profil as putea sa urmez. Ma puteti ajuta cu un catalog sau lista cu aceste scoli? si...

Ce este scoala profesionala/tehnica?
Care sunt cerintele pentru inscriere?
Cand se fac inscrierile?
Cat dureaza toata scoala?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi personal la cursul respectiv care te intereseaza si vei primi informatii suplimentare. In mod obisnuit tine 2 ani e obligatoriu sa ai 10 clase si restul alfii pe parcurs.

| ChrisUltron explică (pentru mgtow):

10 Clase de liceu obligatorii? Fiindca eu nu am terminat clasa a10-a, am abandonat in sem 1. Cineva mi-a spus ca sunt nevoie de 8 clase? mersi

| mgtow a răspuns (pentru ChrisUltron):

Are dreptate, eu ziceam de postliceala cum sant 8 clase si 2 de profesionala. Dar acolo se intra doar cu liceu. Am gresit inainte.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre învăţământul profesional în Anexa 2 la O.M.E.N. nr. 3136/2014 de la linkul :
http://lege5.ro/......n-20022014

http://lege5.ro/......a-de-3-ani

Vezi LISTA Şcolilor Profesionale din 2014 în "Broşura Admiterii 2014" de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

Vezi detalii + Calendarul 2015 în O.M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Totuşi, având în vedere că ai DEPĂŞIT vârsta de 18 ani, NU cred că te mai poţi înscrie la Şcoala Profesională :(

"#Cine se poate înscrie în învăţământul profesional cu durata de 3 ani?

absolvenţii clasei a VIII-a din anul şcolar curent

absolvenţii clasei a VIII-a din seriile anterioare, cu vârsta maximă de 18 ani" - SURSA :
http://www.saceleanul.ro/......tor-jinga/

"Art. 68. -... (5) Elevul care nu frecventeaza cursurile de zi ale unei clase din invatamantul obligatoriu, depasind cu mai mult de 2 ani varsta clasei respective, se afla in situatia de abandon scolar. Elevul aflat in situatia de abandon scolar poate fi inscris, la cerere, in forme de invatamant seral, cu frecventa redusa sau la distanta, pentru care se constituie formatiuni aparte.
(6) Tinerii care au depasit varsta scolara cu mai mult de 4 ani isi pot completa educatia de baza, prin parcurgerea unor programe de tip "A doua sansa", conform metodologiei Ministerului Educatiei si Cercetarii." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

| ChrisUltron explică (pentru bursuc001):

Multumesc. Din cate am auzit se plateste 200 lei pe luna pentru practica facuta la scoala asa este? Si ai posibilitatea dupa ce termini sa te angajezi direct la o companie asociata?

| ChrisUltron explică (pentru bursuc001):

Dar daca nu ma pot inscrie la profesionala? atunci la fara frecventa? sau cu frecventa redusa? care este diferenta?
ce optiunii mai am daca am depasit varsta de 18 ani (mentionez ca am absolvit 8 clase si am abandonat in clasa a10a( sem 1) adica nu am promovat a10a).

| bursuc001 a răspuns (pentru ChrisUltron):

Cu plăcere happy

Situaţia ta se încadrează la Art. 68 alin. (5) citat de mine mai sus!
NU mai există şcolarizare la "fără frecvenţă" - este doar seral şi "frecvenţă redusă" happy
Acolo vei termina liceul făcând 13 clase şi vei susţine examenele de BAC ( exact ca cei de la zi )!

O zi frumoasă.