| cats273839 a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare! Am inteles ca se poate incheia media cu 2 note la o materie. Asta se refera la faptul ca trebuie sa avem 2 note pur si simplu, indiferent de materie, sau ca numarul de ore pe saptamana la materia respectiva se aduna cu 2? De pilda, daca am 3 note la matematica, poate sa imi incheie media? Tin sa precizez ca am 4 ore pe saptamana, deci teoretic inainte de aceasta lege imi trebuiau 7 note. Este ultima saptamana de scoala, ce se intampla daca nu are suficiente note ca sa imi incheie media? Vin la vara? Nu sunt in stare de corigenta deci nu cred, dar totusi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, in acest an scolar se poate incheia media anuala cu 2 note, conform Ordinului nr. 4.430 din 8 iunie 2023, pentru modificarea şi completarea Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei nr. 4.183/2022
EMITENT: Ministerul Educaţiei
PUBLICAT ÎN: Monitorul Oficial nr. 503 din 8 iunie 2023
Data intrării în vigoare: 08 Iunie 2023
  ART. I
  Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei nr. 4.183/2022, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 675 din 6 iulie 2022, se modifică şi se completează după cum urmează:
  1. La articolul 107, după alineatul (4) se introduce un nou alineat, alineatul (4^1), cu următorul cuprins:
  "(4^1) În anul şcolar 2022-2023, în situaţii excepţionale, neimputabile elevului sau familiei acestuia, inclusiv în situaţii medicale care conduc la un număr de absenţe de cel mult 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un an şcolar la o disciplină/un modul, numărul minim de calificative/note acordate elevului la o disciplină de studiu este de două."

1 răspuns:
| cats273839 explică:

Imi cer scuze, nu mi-am dat seama ca este categoria gresita. Credeam ca aceasta categorie se refera la intrebarile care nu au o tema/un subiect anume si de aceea am bifat-o.