| Børgø a întrebat:

Vreau sa stiu si eu daca e posibil ca un profesor sa nu iti incheie media chiar daca ai numarul peste minim de note la materia respectiva. Va multumesc.

O zi buna!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu sunt probleme, profesorul este obligat sa-ti incheie media semestriala. Obligatia acestuia este prevazuta la Art.119 din ROFUIP ---vezi la pagina 45 din link-ul:
http://cnaob.org/docs/legislatie/rofuip_2016.pdf
Mediile semestriale nu se incheie decat daca elevul s-a aflat intr-una din situatiile descrise la Art.128 literele a), b), c), d) si e) din ROFUIP(pagina 48 din link-ul dat mai sus!). In acest caz, elevul este declarat amanat iar situatia acestuia se va incheia inainte de sesiunea de corigente( Art.129, punctul 3 )

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar daca ai absenta la peste jumatate din numarul de ore. In acest caz nu are voie sa iti incheie media

| Børgø explică (pentru Brigaela):

Nu am nicio absenta la materia respectiva. Si nicio absenta in general. Dar am o ora pe saptamana si daca fac o absenta nu imi mai incheie?

| Brigaela a răspuns (pentru Børgø):

Este vorba de jumatate din numarul de ore din semestru, adica de 8 in cazul acestui semestru care a avut 8 saptamani. Daca ai doua note in catalog si ai sub 8 absente la materia respectiva, va trebui sa iti incheie media. Insa este foarte urat sa ii fortezi mana profesorului, afla de ce te ameninta ca nu iti incheie media si fa tot ce tine de tine pentru a-l imbuna

| Violleta2022 a răspuns:

Da, iti poate incheia media in ultima zi de scoala, are acest drept. In plus, te mai poate nota pana la vacanta, cu inca 1-2 note, daca te asculta, de aceea nu inchide acum mediile, lucru de altfel perfect normal, pentru ca mai sunt 2 sapt. pana la inchiderea anului scolar.

| cevdet a răspuns:

Da, isi poate rezerva acest drept.