| umbra09 a întrebat:

am o intrebare despre liceu, seral etc
Sunt pe clasa a 11a la liceu si doresc sa termin anul acesta si sa ma opresc, daca peste 1 an sau mai multi ani doresc sa continui cursurile care ar fi varianta cu cele mai putine ore si cea mai mica durata pentru a ma putea incadra in locurile unde se cer 12 clase?
Din cate am inteles la seral majoritatea merg de cateva ori pe an happy

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

E bine ce a spus colegul Ioan, dar iti spun sigur ca si la seral si la FR se fac 13 clase.Doar la zi se fac 12.
Cel mai putin ca frecventa este FR-ul iar la seral zilnic dupa ora 16:00 cu 4-5 ore pe zi.
La FR te duci doar 10 sapt intr-un an scolar, 5 sapt.pe semestru.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua variante: frecventa redusa sau seral.
La frecventa redusa se fac doar jumatate din orele pe care le fac cei de la frecventa, dar se fac 13 clase.
La seral se fac tot atatea ore ca la zi dar se fac numai 12 clase, orele se fac in toate zilele lucratoare, ca la zi, doar ca se fac dupa amiaza.

| umbra09 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si eu daca gat a 11a si ma bag la seral trebuie sa mai fac 1 an ca sa gat 12 clase? eu din cate am inteles la seral se cer intre 13 si 14...

| Ioandelasal a răspuns (pentru umbra09):

La seral sau cu frecventa redusa te inscrii in clasa urmatoare celei deja promovate.
Din cate stiu la seral se fac tot 12 clase, cel putin eu asa am facut, este drept ca in urma cu mult timp. Mai sigur poti intreba la un liceu care organizeaza aceasta forma.

| umbra09 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc mult pentru ajutor, chiar m-ati ajutat foarte mult happy