Întrebare recomandată | Deniiiiiiiiiiiiiiiii777777 a întrebat:

Pot sa ma transfer la seral in clasa a11 si acum? Am inteles ca cei ce au terminat a9 si a10 la liceu incep cursurile la seral numai din semestrul 2. Deci as putea sa ma transfer acum la seral?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Invatamantul la seral este tot o forma de invatamant cu frecventa si a inceput la fel ca si cursurile la zi.
Daca ai facul la zi pana acum te poti transfera la seral in vacanta intersemestriala, daca nu schimbi profilul.
Daca n-ai facut cursurile la zi, din motive imputabile, nu te poti transfera.

| 01Joulie01 a răspuns:

Te poti inscrie la seral daca ai varsta implinita de 18 ani, daca ai sub 18 ani cred ca e cu acordul/ cererea parintilor sau e imposibil happy
Doar unele licee fac 2 semestre in 1 si inscrierile se fac august/septembrie. In nici un caz noiembrie/decembrie. In cazul in care acum tu ai peste 18 ani si ai facut sem 1 la zi, cred ca te poti transfera la seral dar iti recomand sa NU te transferi la seral cu regim de 2 semestre in 1 ci sa cauti un liceu ce face primul si al doilea semestru in mod normal (de la 4 la 8PM de luni pana vineri)