| Mrwazz a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutorul vostru in legatura cu un sfat (mereu prinde bine). Sunt in clasa a 12-a si nu stiu ce vreau sa urmez, sincer, mi-ar place cel mai mult dreptul, simt ca asta se potriveste pentru mine, mi-ar place sa invat dar toti din jur ma descurajeaza ca este un drum lung pentru a ajunge sa profesez in domeniu, multe examene, multa spaga si etc. O alta optiune care, din punctul meu de vedere, imi ofera mai multe perspective ar fi chimia alimentara (doar ca eu nu prea "bat" cu chimia iar cu fizica sunt la pamant). Am nevoie de o sugestie, o indrumare ca dupa sa pot aprofunda mai bine. Tin sa mentionez ca ma pricep la lb. romana, logica, psihologie (chiar daca nu sunt pe profil) dar si la matematica.
Va multumesc pentru ajutor.
Acord funda celui mai bun raspuns.
O zi frumoasa in continuare

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ramai la Drept si nu mai asculta la ceea ce spune lumea, pe marginea santului.

| seth2016 a răspuns:

Daca iti place sa te auzi pe tine si iti place sa tocesti - dreptul.

Daca iti place sa-i asculti pe altii - psihologie.

Daca iti place sa faci analize (si sa prevezi viitorul happy ) - mate si logica.

| Mrwazz explică (pentru seth2016):

As avea nevoie de un raspuns care sa cuprinda si niste perspective

| seth2016 a răspuns (pentru Mrwazz):

Dreptul
- avocat, procuror, notar, judecator, consilier juridic

psihologie
- cercetator, terapeut, coach, consilier, ofiter de probatiune, spion

mate si logica
- bancher, mergers and acquisitions, auditor, consilier, spion, statistician, meteorolog, cercetator, astronom

| KillaNoFilla a răspuns:

Cum au raspuns si alti la aceeasi intrebare(de mai sus) de nenumarate ori,, Daca ai vointa de fier si te sustine financiar cineva din spate(nu foarte mult) poti sa reusesti oriunde(sa termini, sa-ti gasesti loc de munca),,
Totul e sa vrei cu adevarat.
Dar trebuie sa iei in calcul ca meseriile ce iti ofera dreptul nu prea sunt cautate deci trebuie sa fi in top.

| moshulica a răspuns:

Daca nu poti beneficia de pile la absolvirea facultatii si nu ai alergie la domeniul tehnic, poti arunca o privire si pe ceea ce ti-ar oferi Academia Tehnica Militara. Fara idei preconcepute, inginerul militar este pur si simplu inginer, nu este caporal! O introducere in tema am facut eu pentru altcineva, destul de obiectiva, la adresa
http://www.tpu.ro/......esc-de-pe/

| MaryMaria98 a răspuns:

Ai putea sa "mergi" pe drumul economiei, care tine si de logica si de matematica. Inteleg ca esti la profil real. Ai putea sa devii contabil. Tu stii cel mai bine happy
Bafta!
Daca iti place dreptul, urmeaza-l!winking

| Mrwazz explică (pentru MaryMaria98):

Sunt pe alimentatie laughing