| Eucapersoanafizica a întrebat:

Buna ziuă,
Am si eu o întrebare, am avut o cearta cu un coleg in afara școlii si tot ma filma cică să arate drigintelui ce am făcut. Țin să precizez că acum e vacanta, poate sa îmi scada nota la purtare când începe școala?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Teoretic, nu. Nu vreau să te sperii, dar diriginta ta ar putea rămâne influențată de faptele comise in filmare și la prima abatere in scoală, te va articula. Totodată, il poate sfătui pe colegul tău, care are filmarea (chiar și pe părinții acestuia), dacă fapta e gravă, să facă o plângere la poliție. Și acolo se va lua atitudine... Sper că intre voi a fost doar o ceartă de copii, nu cu agresiuni fizice sau amenințări grave.
Poate că situatia se mai calmează, până începe școala. Timpul vindecă.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Elevii nu pot fi sanctionati disciplinar pentru faptele comise in afara perimetrului scolii, conform Statutului elevului, citez:
"ART. 16.(1) Elevii din sistemul de învăţământ de stat, particular şi confesional autorizat/acreditat, care săvârşesc fapte prin care se încalcă dispoziţiile legale în vigoare, inclusiv regulamentele şcolare, vor fi sancţionaţi în funcţie de gravitatea acestora conform prevederilor prezentului statut.
  (2) Pentru a putea fi sancţionaţi, faptele trebuie să se petreacă în perimetrul unităţii de învăţământ sau în cadrul activităţilor extraşcolare. Pentru faptele petrecute în afara perimetrului unităţii de învăţământ sau în afara activităţilor extraşcolare organizate de unitatea de învăţământ, elevii răspund conform legislaţiei în vigoare."

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu spui ce ai facut, nu pot spune nimic.