| DanyKD a întrebat:

am si eu o intrebare : cu atestat de 12 clase (profil uman) poti aplica la orice facultate? Eu am 16 ani si vreau sa decid la ce profil sa aplic ( uman sau real ), insa doresc dupa 12 clase sa aplic la facultatea de "Business și Administrarea" si vreau sa stiu ca daca voi termina liceu profil "Uman " voi putea aplica la facultatea "Business și Administrarea"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

* Pentru a avea acces la studii universitare de licenta, ai nevoie de o diploma de bacalaureat --- nici atestatul, nici certificatul de absolvire a 12 clase nu iti sunt de folos!
* La facultatea de bussines si administrarea afacerilor ai nevoie de cunostintele de matematica dobandite pe parcursul anilor de liceu. Ori, un liceu teoretic si profilul uman nu te ajuta, cu atat mai mult cu cat matematica este scoasa din programa ultimilor doi ani de liceu(clasa a 11-a si a 12-a )
*Iti va fi de ajutor (pentru facultate)daca alegi sa studiezi la un liceu economic sau la unul teoretic dar cu profil real.
* Vezi in "tabelul disciplinelor" disciplinele pe care le vei studia pe parcursul facultatii(pentru fiecare an de studiu, din totalul de trei):http://tbs.ubbcluj.ro/......5_2016.pdf

p.s. Discipline precum "statistica aplicata","contabilitate financiara ","econometria" preupun cunostinte de matematica!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a te putea înscrie la ORICE facultate, este OBLIGATORIU să absolvi liceul, să promovezi examenele de BAC şi să obţi Diploma de BAC!

NU este obligatoriu să ai Atestatul "profesional"!
Poţi să te înscrii la BAC & la facultate fără elwinking
Dacă promovezi BAC-ul, vei primi Diploma de BAC ( nu are nici o legătură cu Atestatul )!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| erdest a răspuns:

Poti aplica la orice facultate, dar iti va fi greu la unele. La medicina daca nu faci ore multe in particular poate nu intri nici la taxa... La mate-info la fel...