| Anays5 a întrebat:

Am și eu o nelămurire, am trecut în clasa a 9 a și am fost repartizata la un liceu la care nu-mi place profilul, dacă vreau sa ma transfer de la un liceu la altul mai contează media de admitere sau doar media generala?

Răspuns Câştigător
| Michaeel a răspuns:

Ultimul admis e cel cu media cea mai mica. De exemplu dacă ultimul admis are media 8.76 trebuie sa fie egala sau mai mare.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar conform legii, mergi acolo unde esti repartizata, fiindca nu poti beneficia de avatnaeje, in situatia in care nu meriti.
Locurile s-au ocupat de cei cu note mari si cei care au avut locuri mici, ocupa ce a mai ramas.
Trebuia sa te gandesti la asta in timpul anului scolar si sa pui mana serios pe invatat, ca acum nu se fac favoritisme.

| Michaeel a răspuns:

Contează media de admitere, trebuie sa fie egala sau mai mare decât cea a ultimului admis.

| Anays5 explică (pentru Violleta2022):

M-am luat după profesoara și mi-a trecut colegiu care avea o medie mult mai mare iar calculatorul când a văzut ca nota este mai mica a trecut peste liceul dorit.

| Anays5 explică (pentru Anays5):

Dar oricum intram la liceul ala dacă nu ma luam după profesoara...

| Anays5 explică (pentru Michaeel):

Și ultimul admis are media cu care a intrat cea mai mica, nu? Te sortează după nume sau medie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anays5):

Admiterea se afce dupa medii, in ordine descrescatoare.
Nu-i nici un profesor vinovat ca nu ai invatat si nu ai luate note mari, ca sa fii acceptata la un liceu pe care il doreai.
Calculatorul te repartizeaza automat, in functie de medii!

| Anays5 explică (pentru Violleta2022):

Ba da e profesoara ca nu m-a lasat sa trec ce liceu am vrut pe primul loc. Nu mi-a trecut pedagogic și mi-a trecut colegiu unde am și intrat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anays5):

Poti sa o dai in judecata daca poti dovedii ca ea a fost cea care a facut selectia impotriva dorintei tale.
Dar de ce nu ai spus imediat cum ai iesit de la profesoara respectiva?
De ce tocmai acum, dupa ce s-au facut repartitiile?
Asta te pune intr-o pozitie tu tocmai favorabila