| Ion_Nicoleta_1992 a întrebat:

Buna ziua, am și eu un băiețel de 3 ani, care trebuie sa îl înscriu la grădiniță. Am căutat online formularul de înscriere, l-am găsit, problema este că nu îmi dau seama cum sa îl completez corect. Plus ce alte formulare mai trebuiesc completate pe lângă copiile de certificate de naștere și buletinele? Mă poate ajuta cineva cu o explicație? Mulțumesc.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si ce nu stii? Nu stii cum te cheama? Nu stii adresa? Acolo sunt intrebari. Doar raspunzi la ele. Ce ste asa greu?

| Ion_Nicoleta_1992 explică (pentru Salontanul):

Dacă dorești să arăți că ai clasa, foarte bine. Ai reușit. Datele personale știe toată lumea să le complecteze.

| floresdemayo a răspuns (pentru Ion_Nicoleta_1992):

Du-te la grădinita respectivă, in timpul programului, la secretariat și le spui că vrei să iti inscrii copilașul la grădi.
Intrebi ce acte iti sunt necesare la inscriere, soliciti un formular/cerere tip (dacă au). Să ai la tine un pix cu mină albastră, toate actele in original + copii xerox, ca să nu fii nevoită să faci și al doilea drum.

Ca idee, uite ce acte sunt necesare pentru înscrierea la grădiniță:

- cererea de înscriere
- copie certificat de naştere copil
- copie C.I. părinte/ tutore/ reprezentant legal
- fişa medicală
- hotărâri judecătoreşti (dacă este cazul)
- adeverinţe cu veniturile părinţilor sau alte acte doveditoare ale venitului familial (pentru grădiniţele cu program prelungit şi săptămânal)

Citeste alte detalii, aici:

https://totuldespremame.ro/......-gradinita

| Salontanul a răspuns (pentru Ion_Nicoleta_1992):

Si? Ce n-ai reusit sa intelegi? Eu m-am uitat pe un asemenea formular si nu-i nimic complicat. Esti din generatia "X"?

| sofisis a răspuns:

Eu nu tin minte sa fii completat formular online. Stiu ca am completat cerere direct la gradinita. Tot de acolo am luat si lista cu documentele necesare dosarului de inscriere.

| haileewatson a răspuns:

Suna la secretariatul gradinitei si intreaba ce documente isi mai trebuie. Ce anume nu stii sa completezi din formular? Probabil iti cere date despre parinti si copil.