| NinaF96 a întrebat:

As avea o nelamurire: la facultatea pentru care am optat, la afisarea listelor cu rezultatele provizorii de admitere eram pe un loc CU TAXA, dupa afisarea listelor cu rezultatele finale numele meu apare ca ocupand locul la FARA TAXA desi eram pe locul 13, locurile BUGETATE/FARA TAXA fiind in nr de 12. Alte trei locuri cu o medie mai mare ca a mea sunt trecute ca fiind la CU TAXA, as vrea sa ma lamuriti cum se face departajarea si daca intr-adevar ocup un loc fara taxa. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ceea ce scrie pe listele FINALE este valabil!
Ar trebui să te BUCURI : eşti admisă "la buget"/FĂRĂ taxă happy

Probabil că au fost candidaţi care s-au retras, mergând la alte facultăţi la care au fost admişi...
Repartizarea se face în funcţie de medie şi de opţiunile alese.

Toate cele bune!

| NinaF96 explică (pentru bursuc001):

Ideea e ca pentru confirmarea locului, la afisarea rezultatelor provizorii, a trebuit sa achit prima transa din taxa, acum banuiesc ca acei bani imi vor fi restituiti...

| danutzu96 a răspuns (pentru NinaF96):

Aia cu medie mai mare probabil ca fac a 2-a facultate si nu ii poate trece la buget. Bucura-te ca ai intrat la buget si nu mai platesti.

| NinaF96 explică (pentru danutzu96):

Aaaa, deci asta e explicatia in legatura cu aceia cu media mai mare, nu intelegeam...Ma bucur, chiar ma bucur, doar ca voiam sa inteleg! Multumesc frumos!

| madalinamadu a răspuns (pentru NinaF96):

Mergi la facultate cu buletinul şi chitanţa pe care ai primit-o când ai achitat taxa şi îţi sunt restituiţi. Scuză-mi curiozitatea, la ce facultate eşti? Şi eu am intrat la facultate şi eram curioasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru NinaF96):

DA, suma respectivă ţi se va RESTITUI!
Evident, trebuie să depui o Cerere de restituire ( preferabil, cât mai repede ).

O zi frumoasă!

| NinaF96 explică (pentru madalinamadu):

Relatii Internationale si Studii Europene, Oradea. Multumesc mult pentru raspuns si informatii, maine am sa fac asta!

| NinaF96 explică (pentru bursuc001):

Maine am sa ma ocup de asta! Multumesc frumos!
O zi frumoasa si tie!

| bursuc001 a răspuns (pentru NinaF96):

Cu plăcere happy

Mulţumesc şi euwinking