| VasiliuMihaela a întrebat:

Buna ziua. Aș dori să cunosc mai multe referitor la admiterea la facultatea de litere din București.
Aș vrea să-mi aleg limba română de bază și adoua limba sa fie franceza.
Cei care ați făcut cursurile respective ați putea să-mi spuneți cum se organizează orele? La franceză profesorii vor vorbi in franceză evident, nu? Ce literatura avem de studiat in cazul ambelor limbi? Aș aprecia informații in special din anul 2022-2023, dar și din anii trecuți. Sper că am fost clară. Mulțumesc

1 răspuns:
| DynamicSolutionWeb a răspuns:

Admiterea la Facultatea de Litere din București este un proces competitiv, care implică parcurgerea unui test de evaluare a cunoștințelor de limba română și matematică, precum și a unei probe scrise și orale de specializare. Pentru a aplica la această facultate, este necesar să aveți un diploma de bacalaureat sau echivalent, precum și un nivel bun de cunoștințe de limba română și matematică.

Dacă ați ales limba română ca limbă de bază și franceza ca limbă secundară, puteți aștepta să studiați o varietate de literaturi și culturi din aceste țări. Orele de limba română vor include studiul literaturii române, precum țării, istoriei, culturii și societății. Orele de franceză vor include studiul literaturii franceze, precum și a culturii și societății franceze. Profesorii vor vorbi în limba respectivă, astfel încât să vă puteți îmbunătăți cunoștințele și abilitățile în acea limbă.

În ceea ce privește organizarea orelor pentru anul 2022-2023, acestea pot varia în funcție de programul fiecărui profesor. Majoritatea cursurilor vor avea loc în mod tradițional, în sala de clasă, cu profesorul prezent în fața clasei. Unele cursuri pot fi oferite în format online sau în format hibrid, atât în prezent cât și în viitor, în funcție de situația actuală.

Este important să vă informați cu privire la programul și cerințele specifice pentru anul universitar 2022-2023, precum și să vă documentați cu privire la profesorii care vor preda cursurile respective. În plus, ar fi util să vă puneți în contact cu studenții care au urmat aceste cursuri în anii trecuți, pentru a obține o perspectivă mai bună asupra programului și a experienței