| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma poate lamuri si pe mine cum este liceul la F.R(frecventa redusa) eu sunt clasa a 10-a seral si vreau de la anul sa ma transfer la F.R.A facut cineva? Am auzit ca este doar in weekend dar nu zice nimeni nimic concret.Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Seroquel a răspuns:

La frecventa redusa (nu fara frecventa)se fac 13 clase(cu un an mai mult fata de la zi) si scoala dureaza la FR, 5 saptamani pe semestru(3 de cursuri in care ti se preda) si 2 saptamani de evaluari(in care dai teste si teze) apoi vacanta pana in al doilea semestru unde iar se repeta, cursuri 3 saptamani si 2 saptamani teste si teze.
Poti avea o pauza de o saptamana intre cursuri si evaluari dar nu la toate liceele.
La mai toate liceele se face asa cum am zis eu, dar exista licee care obisnuiesc sa organizeze invatamantul FR numai sambata si duminica (la unele ) si la altele(vineri, sambata si duminica) si este la fel :cateva weekenduri de predare si apoi weekendurile de evaluare.
Faza e ca nu e obligatoriu sa vii la predare, dar profesorii pun de obicei un punct in plus pentru ca ai venit la cursuri, la predare
Exista licee cu FR, de stat(gratuite) si private(cu plata).
Intereseaza-te la inspectoratul judetului de care apartii ce licee din orasul tau organizeaza forma de invatamant FR si inscrie-te dupa ce termini profesionala.

Iti doresc succes!

4 răspunsuri:
| cezar003 a răspuns:

Nu este in weekend draga ci trebuie sa te prezinti decat la examene in datele stabilite de fiecare unitate de invatamant in parte (desigur in zile lucratoare). Insa la FR este posibil sa pierzi scolarizarea bugetata si sa treci la cu plata, intereseaza-te la secretariat pentru ca nu este o notiune standard pe care sa o stie TPUpentru fiecare judet in parte

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Ca elev la FR ai dreptul sa participi facultativ la salile de clase unde consideri ca ai carente, insa trebuie sa discuti cu conducerea scolii

| siriusblack98 a răspuns (pentru cezar003):

Mai pe romaneste nu ai un raspuns.

| Fanel_Balan_1971 a răspuns:

Eu sunt clasa 10 la fr, sunt 12 samptamani de scoala pe an. dDepinde una sau doua pe luna, profesori dau teste sau teze cu raspunsuri cu tot. Daca vrei sa dai BAC trebuie sa inveti sa mergi la meditati,