| Thecurious a întrebat:

cum credeti ca parintii ar putea sa fi cultivat potentialul fiecarui copil?
Majoritatii li se inhiba dezvoltarea.

11 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

-Patrintii trebuie sa adopte un stil educativ diplomat, in care copilul sa fie partener si sa decida ce vrea sa faca.

-copilul trebuie sa invete de la varste fragede sa fie independent. Parintii trebuie sa asigure stimularea acestei independente intr-un mod cat mai sigur pentru micut.

-Copilul trebuie sa invete sa fie responsabil si sa isi asume responsabilitate pentru faptele si actiunile sale.

-Trebuie pastrata o relatie apropiata cu copilul da rnu invaziva. Trebuie sa simta ca poate sa isi asume riscuri pentru ca parintii ii vor fi mereu alaturi.

Si final trebuie iubit indiferent de rezultatat, un copil care a invatat ce este responsabilitatea, respectul intr-o familie iubitoare nu are cum sa de gres. tongue

| sierra1 a răspuns:

"credeti ca parintii ar putea sa,,, Majoritatii li se inhiba dezvoltarea"

e vorba de părinții ăia în sutană?

| Thecurious explică (pentru sierra1):

De majoritatea parintilor romani

| sierra1 a răspuns (pentru Thecurious):

Majoritatea covârșitoare a părinților țin la copiii lor și le dezvoltă potențialul!

| Thecurious explică (pentru sierra1):

Nu sunt de acord.

| sierra1 a răspuns (pentru Thecurious):

Dacă tu ai o problemă, e a ta nu a tuturor.
Ai dreptul la o părere - doar suntem o țară liberă

| Thecurious explică (pentru sierra1):

Nu inteleg ce vrei sa transmiti prin cuvantul "problema".

| sierra1 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu pui intrebarea dacă n-ai o problema. Ai?

| Thecurious explică (pentru sierra1):

Nu.
Persoana mea nu are legatura cu intrebarea.

| sierra1 a răspuns (pentru Thecurious):

Ok

| Thecurious explică:

Imi cer scuze pentru proasta exprimare "sa fi cultivat". Voiam sa tastez "sa cultive".