| A18ndr a întrebat:

Buna,
Cum pot învața un copil de 8 ani engleză?
Cu ce sa încep cu el?
Ma gândeam sa ii dau verbele sa le învețe prima data.
Credeți ca l-ar ajuta aplicația Duolingo?
Care credeți ca sunt cele mai bune metode?
Intr un fel mi se pare aiurea sa ii dau cuvinte sa le învețe ca robotul.

Răspuns Câştigător
| FindMyName a răspuns:

Eu zic sa îl iei ușor. Mai întâi sa știe sa se prezinte în engleza
Exemplu: hello, my name is...
I have X years old and i like (și ce ii place lui).
Pe urma culorile, sa numere, sa îl înveți obiecte din casă sau chiar casa (exemplu: TV - televizor, bed - pat) sau: ( kitchen - bucătărie, bathroom - baie).
Îl mai poți învăța membrii familiei, și ca o,, tema" pentru acasă sa își prezinte un membrul al familiei în engleză.
Îl iei cu ușorul, pe urma mai ridici nivelul

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu un profesor de engleza, care incepe cu aflabetul in engleza, cuvinte simple si dupa multa vrem se ajunge la gramatica lb engleze si la verbe.
Copilul de 8 ani nu poate invata verbele in engleza odata ce nu a ajuns sa le invete nici pe cele in limba romana, fiindca nu a studiat gramatica si conjugarile, deci este mult prea devreme sa inteleaga ceva in engleza, odata ce nu are materia sedimentata nici in limba materna, lb.romana.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca poate fi eficient cu desene animate.In rest gasesti lectii si pe Youtube : https://www.youtube.com/results?search_query=englezii+pentru+copii

| gabicoo a răspuns:

De la 6 ani merge la școală și chiar din clasa pregatitoare studiază o limbă străină! Nu face engleză?

| A18ndr explică (pentru gabicoo):

Cu ce e relevant dacă face sau nu engleză? Te ajuta in vreun fel dacă spun da sau nu?
Eu am pus o alta intrebare. Dacă ai o idee care ma poate ajuta ascult cu placere.

| LaviniuA a răspuns:

Cred ca ar merge si nursery rhymes la inceput. Mai sunt si manuale de engleza pe net.

| Skarr a răspuns:

Simplu.
Nu IL inveti nu stiu ce prostii.
Lasa copilul in pace.
Eu am invatat de mic engleza singur uitandu ma la videoclip uri pe YouTube si alte chestii in engleza si la un moment dat am inceput sa inteleg tot.
Crezi ca asa se invata o limba?
Invatand doar din carti de gramatica si Duolingo?
Pe tine te a pus maica ta sa inveti cuvinte, gramatica si alte chestii cand aveai 4 ani sau ai ridicat romana de la alte persoane?
Cel mai bine invata subconstient si cand chiar foloseste limba aceea si are nevoie de ea adica content in engleza.
Usor, usor o sa intelega tot mai mult.

Poti sa il inveti cateva cuvinte din cand in cand, verbele to be, to have, to do si lasa l sa consume content in engleza.
Nu il teroriza cu gramatica si alte prostii.
Cand ajunge la un nivel intermediar poti sa il inveti verbele neregulate.
Asa o sa invete sa puna verbele la viitor si trecut.

Cand ajunge la un nivel intermediar - avansat si a invatat tot de mai sus probabil intelege engleza destul de bine dar nu vorbeste asa bine cum intelege pentru ca nu are ocazia sa o foloseasca.
Aici poate sa inceapa prin a avea conversatii cu altcineva, poate chiar cu tine.
Daca vrei sa imbunatatesti pronuntia poti sa te uiti la un film, sa pui pauza dupa fiecare replica si sa o repeti exact ca in film.

Dar toate astea sunt tehnici avansate deci nu e cazul momentan.
Incepe cu cateva cuvinte din cand in cand si content in engleza cel mai important!

| Elena093 a răspuns:

Încearcă să-l înveți prima dată cum să se prezinte, culorile și zilele săptămânii. De-astea de bază.
De asemenea încearcă să faci tot felul de jocuri online in engleză cu el. Să înveți pe cineva engleză este foarte complicat, așa că îți urez succes.