| numesiprenume0 a întrebat:

Salut! As dori să învăț engleza de unul singur? Credeți că se poate? Cum sa incep? Unde pot găsi un plan după care pot învăța? Am incercat cu aplicația Duolingo, dar fara rezultat. Ofer funda!

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Scoti din dictionar, ori de pe google cuvinte in engleza.Scrii tu pe un caiet, cuvinte in limba romana, in dreptul lor scrii cuvintul in engleza cum se scrie, apoi o alta liniuta, cum se pronunta.

Poti folosi google translate, pentru a auzi, cum se pronunta acel cuvint, apoi notezi scriind in romana asa cum auzi tu cuvintul respectiv.

Apoi bagi ca tractoru laughing inveti cuvintele alea scris, proununtie, cu cit stii mai multe cuvinte, cu atit mai bine.
Incepi cu cele uzuale, iar cand o sa le stii fara probleme, atunci treci la gramatica ce spun unia.

Nu ai cum sa inveti gramatica fara sa cunosti cuvinte, aia care spun asta, cred ca nu gindesc, ori gindesc ca omu stie deja cuvinte.

In felul asta o sa inveti cit de cit, nu zic ca o sa fii as, dar asa incepi sa stii macar cit sa te descurci.

Mai is unele aplicatii, sau caryi, unde te invata fraze, inveti alea ca papagalu, aia e tot.Dar daca esti greu de cap in ce priveste limbile straine, nu merge cu aplicatiii si fraze.

Eu asa am invatat asta singur, dar daca nu practici, adica sa se vorbeasca in jurul tau limba aia, uiti, fara practica nu stiu cit o sa retii, mai ales ca nu-ti place asta.

Is oameni care is antitalent la limbi straine.Eu is unul din ei laughing am facut rusa nu mai stiu vreo 14 ani, dar nu stiu un cuvint macar laughing franceza vreo 9 ani, acolo is paralele cu gardu laughing
Engleza stiu ceva, am invatat singur, dar cum pe aici numa asta sze vorbeste, e altceva, cum am spus.

O alta metoda, cea mai buna, dupa parerea mea, este sa ai o iubita, iubit care vorberste doaor englexza, batut in cap sa fii si o sa inveti, dar o sa inveti f bine asa, fara sa ai accent laughing
Dar cum iubita sigur nu ai, eu asa zic, prima data baga cuvinte, cit mai multe, scris, proununtat, cand stii destule, bagi gramatica, dar si fara, o sa intelegi destul, sau macar jumate dintr-o conversatie, chiar de nu o sa stii gramatica.

Totul e sa stii multe cuvinte, apoi mai vezi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sigur că poți. Prima dată trebuie să înveți gramatica și prima dată la gramatică e indicat să înveți timpurile verbale. După ce le stapanesti facand exercitii din ele treci la alte ramuri ale gramaticii si tot asa.

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Inveti gramatica prima data, asa si ce stii mai exact? Nu o sa stii absolut nimic.
Nu stiu de unde aveti ideile astea cu gramatica laughing
Prima data trebuie sa cunosti cuvinte, cu cit mai multe cu atit mai bine.Pt ca daca stii doar acele cuvinte, verbe sau ce cred unia, is doar cateva, cu alea esti in plop si plopul in aer, gramatica, mati mincat laughing.

Prima data sa inveti cuvinte la greu. Apoi inveti gramatica ce spui.
Am vornbit odata cu o profesoara de engleza, aia tot la fel, trebuie gramatica.
I-am spus si ei exact ce zic si acu tie, la care a ramsas de nu mai zicea nimic laughing
Zic daca nu stii cuvinte cum te ajuta gramatica? Mda zice, ai dreptate. Multi gindesc ca deja omu ar sti cuvinte balamuc.Dar nu-i deloc asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici un site gratuit și simplu de unde poți învăța eficient:
https://agendaweb.org/

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

The datorie giv beack.