| Giumali_Samil_1990 a întrebat:

De cateva luni m-am apucat sa invat limba japoneza, dar dupa cum stiti, nu toata lumea poate sa studieze individual o limba straina. De exemplu, azi invat 4-5 cuvinte, maine alte 4-5 cuvinte, insa daca nu le pun in practica dupa o luna uit o parte din ce am invatat. Daca este careva doritor sa invete aceasta limba putem sa facem echipa. Am urmatoarele materiale de studiu:
*Cartea Limba Japoneza de Neculai Amalinei
*Caiet de Exercitii tot de Neculai Amalinei
*Dictionar Japonez-Roman de Fundatia Japoneza
*Alte cursuri descarcate de pe internet!
Ar fi bine ca cei care doresc sa facem echipa sa fie din Constanta!

3 răspunsuri:
| DirviziuQ a răspuns:

Hey! Si eu voiam sa invat japoneza, tot de la anime-urile mi s-a tras laughing, dar am zis pass pentru ca sunt o fire foarte delasatoare si stiu ca daca ma apuc sa invat o limba ma plictisesc rapid si nu ma mai intereseasa (asa patesc mereu). In plus am inteles ca is 4 limbi (sau ce o fi ele), iar a 4-a are gramatica mai greuta. Dar in fine, eu zic sa traduci melodii in japoneza si tot ascultandu-le vei retine cuvintele fara sa le mai uiti. Apoi dupa ce stii mai multe treci la anime-uri sau de ce nu chiar site-uri.

| ancaelena24 a răspuns:

Interesant, dar cine fratele meu ti-o bagat ideea asta s inveti limba japoneza. WTF. De ce japoneza?! Dintre toate limbile care exista ai ales un asiatica... Good job! Cand altii de varsta ta (probabil) se chinuie saracii sa-nvete engleza, francez, italiana( ca orice om sanatos la cap) tu te apuci sa-neti japoneza. Dar ma rog, man, orice lucru nou e bine venit, si daca tu vrei si-o sa reusesti s-o intelegi ai tot respectul de la mine. laughing

| Giumali_Samil_1990 explică (pentru ancaelena24):

Limblile enumerate de tine ma zgarie pe creier.
Am sa-ti raspund de ce am ales aceasta limba cu urmatoarele:
* Cauza care m-a atras de lb. japoneza au fost anime'urile copilariei, nu mai zic si de cele recente care le urmaresc cu drag.
* Eu sunt tatar, iar intre aceste doua limba exista multe asemanari ( gramatica se aseamana cel mai mult )
* Sistemele de scriere Hiragana si Katakana de pot invata destul de repede ( in jur de o luna )
* Singurul lucru greu la aceasta limba sunt kanji'urile care sunt multe la numar si au mai multe citiri.