| Thecurious a întrebat:

de data aceasta am pretentia sa imi raspunda doar cititorii avizati ( este o expresie utilizata de un profesor de literatura, se refera la cei care obisnuiesc sa citeasca deseori).
Utilizati vreo metoda de citit pentru a parcurge materialul cat mai repede si a intelege cat mai mult din el?

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La mine, e pur si simplu chestie de antrenament. Citesc foarte mult si, normal ca, in timp, am ajuns sa citesc si relativ repede.
Cand citesc in romana sau in franceza, citesc in ritm de 100+ pagini pe ora. In engleza merge cam cu 20 de pagini mai putin.
Cat despre inteles...cum sa citesti fara sa intelegi ce citesti? Bine...ma refer la literatura ca, si eu, daca ma apuc sa citesc vreun text juridic sau de medicina, imi prind urechile. Ca sa nu mai vorbesc de factura de la gaze!

| Thecurious explică (pentru ardnaxur1961):

Felicitari si multumesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am vreo 2 metode in functie de ce am de citit, dar nu sunt un cititor avizat asa ca nu iti pot spune sa nu cumva sa iti dezamagesc pretentiile.

| Thecurious explică (pentru suntserios):

Ah, am exagerat. Nu lua in considerare conditia acea.

| suntserios a răspuns (pentru Thecurious):

Prea tarziu.

| sierra1 a răspuns:

Nu știu dacă mă incadrez la "cititori avizați" după definiția ta, dar uite aici:

https://adevarul.ro/......index.html

| Thecurious explică:

Va rog sa nu luati in seama conditia impusa.