| iKendaro a întrebat:

eu acuma sunt elev in Italia in clasa 4a superioara aici se fac 5 ani de liceu si as vrea sa stiu daca acuma vin in Romania si ma transfer la liceu ma vor da in clasa a 11a sau in clasa a 12a? Mentionez ca profilu de aici e Geometru si in ultimu an am avut media 7.50 am participat la chestii extrascolare si altele. dar anul asta vreau sa plec din Italia si sa termin in Romania scoala. Deci e posibil sa pot venii in tara in clasa a 12a?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta ti-l poate da doar Centrul National de Recunoastere si Echivalare a Diplomelor, doar acesta este in drept sa faca echivalarea studiilor facute in strainatate.
Detalii gasesti aici:
http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare