| BanuBianca a întrebat:

Bună ziua, ma numesc Bianca, am 15 ani.
Am făcut grădiniță. Clasa pregatitoare pana a 3a în România. Și din clasa a 4a în a 8a în Italia.
As vrea sa ma transfer în București în Clasa a 9 la un liceu dar trebuie sa ma informez la care.
În Italia mi-a fost foarte rău cu scoala, m-am acomodat rău. Sistemul de învățământ în Italia e foarte greu, sâmbătă se merge la scoala și în plus doar 10 minute de pauza atat.
Colegii italieni sunt rasisti...
La liceu in Italia sunt 5 ani de scoala, iar în România 4.
Colegii mei sunt mai mici decât mine cu 1/2 ani deoarece am facut clasa pregatitoare în România.
Și nu am neamuri în Italia. Toti bunicii, fratii, surorilr... tatal sunt în Romania.
Am stat cu mama în Italia și doresc sa ne mutam in Romania.
Viata de Italia e grea, mai ales în Veneto, scumpa. Și oamenii italieni sunt reci la suflet!
Nu iti da un pahar de apa în casa la ei. Ma bucur ca m-am născut în România la Bucuresti!
Limba romana nu am pierdut-o, o vorbesc și în casa.
Știu sa vorbesc 4 limbi, franceza, italiana, romana și engleza.
De asta sunt indecisa sa fac un liceu de arta (Nicolae Tonitza sec 2) sau bilingv sau teoretic...
Și prefer sa merg înainte cu scoala in București, sa dau de bac și sa merg la facultate în Bucuresti.
Și în Italia nu imi mai place deloc. nu am prieteni. Am avut, dar falsi.
În România mi-au rămas prieteni de la tara, de pe la Bucuresti când am făcut clasele pana in a 3a.
Ma plictisesc în Italia, unde stau eu între dealuri e urat, nu e niciun magazin, unicul e la 20 de km.
Cum pot sa fac sa ma transfer, ce acte îmi trebuie?

1 răspuns:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Singurul răspuns oficial îl primiți de la Inspectoratul școlar din București.
Faptul că sunteți cetățean român, scăpați de multe acte.
Dar, toate informațiile le găsiți căutând pe Google site-ul oficial al Inspectoratului școlar general din București.
Succes!