| bunicisibuni a întrebat:

Deci am si eu urmatoarele probleme:
1. Daca anul acesta am invatat mai mult la matematica si romana pentru ca am avut examen si am invatat doar logic, mai pot memora? Pentru ca mi-a zis un coleg ca daca n-am mai nimic pe de rost anul acesta ca la liceu nu voi mai putea memora nimic.
2. Daca ma duc pe mate-info intesiv informatica ce program o sa am?

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu nu am mai învățat mai nimic în ultimii 4 ani și ceea ce am reținut la română pentru bac am reținut din ceea ce știam eu din auzite și în rest din ce am citit în 2 zile și am scris mult la bac și destul de detaliat. Faza la tine e că nu știi să memorezi. Nu se învață niciodată mecanic, nici chiar și la română. Trebuie să știi ceea ce înveți acolo.

| KamaSutra a răspuns:

1. Colegul tau e prost, e mai bine sa inveti sa ineti logic, niciodata nu incerca sa mai inveti pe de rost, fiindca vei uita tot
2. Nu stiu ce sa-ti raspund aicihappy

| KMaddieK a răspuns:

1. Normal ca mai poti memora, creiereul uman e plin de "surprize". Ce-i drept ca la inceputul fiecarui an va fi un pic mai greu, dar te vei obisnuii. La 2 nu stiu sa raspund laughing

| T0T a răspuns (pentru KMaddieK):

Asta e problema noii generații pe lângă lipsa de interes, nu știți cum să învățați dovadă și răspunsul tău.

| bunicisibuni explică (pentru T0T):

Pai, eu peste tot invat logic, dar spre exemplu la unele nu ai cum sa inveti logic, nimic.

| T0T a răspuns (pentru bunicisibuni):

Ba ai. Mi-ar plăcea să dai un exemplu dar desigur un exemplu legat de ceea ce vrei tu să faci și îți place. Unii aleg să învețe logic mereu deci se axează mai mult pe asta în detrimentul învățării papagal și asta te ajută și în puterea de judecată în viața de zi cu zi iar alții care învață papagal care nici nu sunt în stare să judece prea mult dar în mod normal au memoria papagal mai dezvoltată.

| bunicisibuni explică (pentru T0T):

Mie colegele imi spun ca nu fac nimic daca invat logic si totusi am avut note bune la examen, la unele materii gen istorie si mie mi-e greu sa le invat logic, dar incerc sa invat esentialul si daca uit ceva incep sa o iau logic. La latina stiu ca invatasem ceva pe derost in clasa si profa mi-a zis sa scriu ce am invatat, am scris si dupa m-a pus sa-mi folosesc logca matematica sa traduc bine si am stat si m-am gandit + cunostintele pe care le aveam de la romana am tradus bine si am luat 9 doar pe chestia asta si colegi in ora incepuse sa barfeasca ca ei invata atatea si eu iau 9 pe doua chestii marunte.

| T0T a răspuns (pentru bunicisibuni):

Colegele tale sunt proaste, fără supărare. O să se vadă rezultatele în viitor, te asigur. Informațiile papagal se uită și mi ușor iar logica te ajută să gândești. Ele în viitor o să fie niște proaste care vor practica o meserie bazată pe automatisme, fără să își folosească creierul prea mult, adică vor fi reprezentate de omul banal, iar tu vei fi la un alt nivel. Nu mai asculta toți proștii. Eu în clasa a 8-a la istorie se mirau toți cum rețineam de bine dar când vedeam cum învață ceilalți îmi ziceam în gând "săracii". În viață ca să ajungi cineva trebuie să judeci și să lași automatismele pe cât posibil. Asta te face om.

| KMaddieK a răspuns (pentru T0T):

:-J, Stii tu?

| T0T a răspuns (pentru KMaddieK):

Normal că știu. Eu am trecut prin școală.