| IulianAdrian a întrebat:

Buna ziua!
Puteti sa imi recomandati cate ceva pentru dezvoltarea atentiei distribuitive si pentru a imi tine sub control emotiile?
Am sustinut acum cateva zile examenul auto(traseul) si din cauza emotiilor pur si simplu ma pierdusem, eram picat din cer...
Exista posibilitatea sa n-am aptitudini necesare pentru a conduce sau nu toti putem deprinde repede indemanare in a conduce si ne trebuie mai multa munca? Instructorul mi-a spus ca am aptitudini si sunt capabil sa conduc... doar ca trebuie sa fiu mai sigur pe mine si sa imi stapanesc emotiile., acum nu stiu ce sa cred...
Pe multi ii aud ca ei nu au nici macar o emotie si ca au luat permisul din prima fara probleme...

Răspuns Câştigător
| EMKing a răspuns:

Salut, cei care iti zic ca nu au pic de emotie la oras (traseu) mint... nu ai cum sa nu ai emotii. Poate tu ai emotii din cauza ca este un politist in dreapta ta, sau poate ca ai emotii din simplul fapt ca in acel moment sustii un examen. Emotiile sunt un lucru complet normal pentru un om sanatos psihic, incearca in momentul cand esti la oras (traseu) sa nu te gandesti ca este un politist in dreapta ta, ci un prieten, si gandeste-te ca nu dai un examen, ci va duceti la o plimbare. Incearca sa il ignori, chiar daca il vezi ca scrie pe foaie si te gandesti ca te pica. Asculta-i doar indicatiile si totul v-a fii bine. Mi se pare o prostie sa iei pastile calmante. Emotiile sunt complet normale, toti avem in anumite momente, doar ca la unii sunt foarte vizibile iar la altii putin vizibile. Aici tine mult de autocontrolul tau, adica cat de mult poti sa ascunzi acele emotii. Parerea mea este ca trebuie sa nu te gandesti asa mult ca este un examen, si sa te gandesti la ceva care sa te relaxeze.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Unii oameni nu sunt facuti pentru a conduce o masina pentru ca ori sunt fricosi ori sunt emotivi ori nu pot fi atenti. Eu recunosc ca nu sunt facuta sa conduc dar nici nu am nevoie de o masina personala sa ma deplasez deci e ok.
Nu e de joaca cu asa ceva. Nu exista scuze pentru lucrurile de mai sus. Daca nu esti stapan pe tine si nu te simti in stare de ce sa iti risti si viata ta si a altora. De examen sa zicem ca treci dar ce te faci cand te trezesti singur in trafic? Mai ia niste ore de condus, chiar si 50 daca e nevoie, incearca sa te linistesti si sa scapi de emotii si poate mai ai o sansa.

| RoCkKiD a răspuns:

Atentie distributiva nu exista, asta e o poveste de adormit copii. Nimeni nu are asa ceva.
Nivelul de atentie este limitat, imagineaza-ti ca ai o sticla (sa fie mai usor de imaginat) plina. In cazul tau, cand conduci (din cauza ca esti incepator) mare parte din ea este directionata catre partea de manevrare (schimbat viteze, pedale, semnalizari, volan, probabil si verificarea turatiei pentru schimbat viteze) asa ca ramane putina pentru partea de analizare a traficului. Can o sa iti intre partea de manevrare in cap bine, adica o vei face fara sa te gandesti la asta, toata atentia ta se va putea concentra pe trafic, deci vei parea "mai atent."

Tot ce poti face este sa continui sa conduci, eventul sa mai faci ore incat sa iti intre partea de manevrare in reflex.

Partea cu emotiile apare din cauza ca 1. Tu esti mai emotiv. 2. Inca nu te simti pregatit asa ca revenim la sugestia de mai sus cu extra ore.

Iti garantez ca nimeni nu a trecut examenul ala fara emotii (cel putin nu persoanele fara afectiuni psihice) asa ca doar se dau mari. happy

Contiua sa iti faci orele si incet incet te vei descurca, te vei concentra mai usor la drum si avand increderea ca stii ce faci vor scadea si emotiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un extraveral(gasesti la farmacie) inainte de examen. Pe mine ma ajuta ca sunt foarte emotiva. Dar nu face din asta un obicei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si linisteste-te. Altii sunt mai linistiti prima oara, atenti si il iau, nu inseamna ca pe tine nu te duce capul, ci doar ca trebuie sa fii mai sigur pe tine. Asta e. Sunt multi care dau de 3-4 ori, important e sa inveti sa ai incredere in tine...

| Mihai_Katalin_1996 a răspuns:

Salut! Si eu aveam aceeasi problema. Am picat la traseu de 2 ori si a treia oara am luat fara probleme. Tot ce trebuie sa faci este sa te ambitionezi singur. Tu faci acele emoti tot tu poti sa faci sa dispara. Cocentreazã-te, fai exercitii motivationale care sa iti dai seama ca emotiile nu sunt bune... poti sa ma suni daca vrei pentru mai multe detalii 0727504566