| danut2244 a întrebat:

sunt clasa a 9 a la un liceu normal, profil filologie si vreau sa ma transfer la un liceu cu program sportiv si am înțeles ca se poate de acum, însă când am fost la liceul sportiv mi s-a spus sa astept pana pe semestrul al 2 lea, ce pot face sa ma transfer?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Retin ca ti-am mai raspuns la o asemenea intrebare si ti-am spus sa depui cererea de transfer, sunt obligati sa ti-o primeasca. Ca iti aproba sau nu transferul este o alta problema, depinde de CA al liceului sportiv, nu sunt obligati sa o aprobe.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;"

1 răspuns:
| SuveranulAndrei10011 a răspuns:

Da este posibil transferul.